Praca w Wielkiej Brytanii

16.07.2008, godz. 12:56
Praca w Wielkiej Brytanii
Polacy chętnie wyjeżdżają szukać pracy do Wielkiej Brytanii. Dlatego bilety na podróż trzeba rezerwować miesiąc wcześniej foto: Brak agencji
Planujesz rozglądać się za pracą w Wielkiej Brytanii. Zanim wyjedziesz szukać tam szczęścia - przeczytaj nasz poradnik. Dzięki tym informacjom początek nowego życia na obczyźnie będzie zdecydowanie prostszy.

Od czego trzeba zacząć?

Zacznij od rejestracji w Job Centre Plus (brytyjski urząd pracy). Musisz złożyć tam wniosek i pokazać dokument tożsamości. Oferty pracy znajdziesz w Internecie (www.jobcentre.com/find a job, www.gumtree.com, www.londynek.net), prasie codziennej, polskich tygodnikach ("Goniec Polski", "Cooltura", "Polish Express") i specjalistycznym magazynie Loota (1,5 funta). Oferty wiszą także w lokalnych sklepach i w polskich kościołach. Pamiętaj, aby w ciągu miesiąca od podjęcia pracy zarejestrować się w Home Office (koszt 80 funtów).

Dla kogo jest praca?

W Anglii wciąż potrzebni są: barmani, kelnerzy, robotnicy i inżynierzy budowlani, kierowcy, rzeźnicy, piekarze, sprzątacze, informatycy, hydraulicy, pracownicy fabryk i hotelarstwa.

Pamiętaj, że umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie. Muszą się w niej znaleźć m.in.:

- nazwisko bezpośredniego przełożonego

- nazwa stanowiska i jego opis

- miejsce pracy

- liczba godzin do przepracowania tygodniowo

- wysokość wynagrodzenia

- prawo do urlopu

- warunki rozwiązania umowy

Jak dużo możesz zarobić?

Pracując 40 godzin w tygodniu, zarobisz: jako barman, kelner - 222-400 funtów (1199-2160 zł), robotnik na budowie 240-320 funtów (1296-1728 zł), wykwalifikowany robotnik 400-480 funtów (2160-2592), pracownik w fabryce 222-400 funtów (1199-2160 zł), piekarz 230 funtów (1242 zł). Pamiętaj, że za nadgodziny pracodawca ma obowiązek zapłacić ci wyższą stawkę.

Twój najważniejszy numer

Zaraz po podjęciu zatrudnienia musisz wyrobić sobie National Insurence Number (to odpowiednik naszego NIP-u). Żeby go uzyskać, powinieneś zgłosić się do Benefit Office albo do Job Centre Plus, podać swoje dane i umówić się na spotkanie. Do wyrobienia NIN niezbędne są: dokument tożsamości, potwierdzenie adresu, list od pracodawcy albo umowa o pracę oraz odcinki od wypłaty.

Sprawy finansowe

Do otwarcia konta potrzebne będą: dokument tożsamości, rachunki na brytyjski adres i nasze nazwisko oraz (nie zawsze) zaświadczenie o zatrudnieniu. Przy wypełnianiu formularzy pomoże pracownik banku.

Największe i najpopularniejsze banki w Wielkiej Brytanii to: HSBC, Natwest, Halifax, Lloyds TSB. Prześlij pieniądze bliskim.

Wiele firm wyspecjalizowało się w przesyłaniu pieniędzy do innych krajów. Najbardziej znane to Western Union i MoneyGram. W obu tych firmach prześlesz gotówkę błyskawicznie, bez zbędnych formalności dowolnej osobie. Trochę więcej komplikacji wiąże się z siecią Smart Transfer (trzeba się bowiem zarejestrować w systemie i uzyskać kartę bankomatową, którą pobiera się gotówkę; www.mysmarttransfer.com). Również na rynku brytyjskim istnieją firmy zajmujące się przekazami pieniężnymi, m.in. One Money Mail, LCC (www.lcctransenvio.com), Grosik (www.grosik.co.uk), Tonio (www.tonio.co.uk), Chequepoint (www.chequepoint.com). Przesyłającym pieniądze zwykle zależy na czasie. W Western Union i MoneyGram gotówkę można odebrać nawet w ciągu 10-15 minut od chwili jej nadania. W innych firmach bywa z tym różnie. Vigo i DOMA realizują przekazy z USA w ciągu 24 godzin. Zdarzają się jednak sytuacje, że na pieniądze trzeba czekać nawet trzy dni. Nie wszystkie firmy przesyłające pieniądze mają jednakowyy zasięg. Pamiętaj, że niektóre z nich umożliwiają przesłanie pieniędzy tylko w jedną stronę np: z Polski do Wielkiej Brytanii.

Skorzystaj z usług tłumacza

Nim wyjedziesz z kraju przetłumacz u tłumacza przysięgłego na angielski dokumenty poświadczające twoje kwalifikacje. W Wielkiej Brytanii taka usługa jest bardzo droga. Jeżeli jednak przyjechałeś z nieprzetłumaczonym dyplomem, zgłoś się do National Academic Recognition Information Center (NARIC). Opłaty tam są niższe. Oto numer kontaktowy: 00441242260010 i strona internetowa www.naric.org.uk.

Mądrze zaplanuj wyjazd

Najlepiej podróżować samolotem. Jeśli zamówisz bilet miesiąc wcześniej, będzie taniej i szybciej. Bezpośrednio na Wyspy dolecisz z: Warszawy, Krakowa, Gdańska, Katowic, Szczecina i Rzeszowa. Mieszkańcy zachodniej Polski mogą zaś latać z Berlina. Całkowity koszt takiej podróży w zależności od linii kosztuje od 300 do 700 złotych.

Podróż autobusem trwa od 22 do 32 godzin (Edynburg) i jest tańszsza od lotu o niespełna 200 zł. Pamietaj, że do ceny przejazdu musisz doliczyć koszt bagażu (jeśli jest cięższy niż 25 kg zapłacisz o 50 zł więcej). Niestety miejsce w autobusie musisz rezerwować z miesięcznym wyprzedzeniem. Bo Polaków wyjeżdżających w poszukiwaniu pracy w Wielkiej Brytanii wciąż nie brakuje.

autor: Olga Zadnowicz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: