Stop kryzysowi: W co warto inwestować w niepewnych czasach

2012-12-04 1:05

Małgorzata Świadkowska (45 l.), właścicielka sklepu z Białegostoku: Ktoś, kto chce zarabiać, na pewno musi ryzykować i inwestować, jednak zapowiedzi kryzysu faktycznie mogą do tego zniechęcić. Nie wiem, jak w tych czasach mogłabym bezpiecznie zainwestować oszczędności, aby na tym nie stracić.

Kryzys finansowy uderza w portfele Polaków. Ale nawet w ciężkich czasach trzeba myśleć o oszczędzaniu i inwestowaniu uskładanych pieniędzy. Rozsądnie gospodarując niewielkimi kwotami, możemy sprawić, że zaoszczędzone środki będą dla nas zarabiać. Trzeba tylko wybrać odpowiednie instrumenty finansowe.

Podstawową zasadą oszczędzania jest to, że odkładanych pieniędzy nie należy trzymać w gotówce. Warto też postanowić sobie, że ustaloną kwotę wpłacamy na lokatę czy inny produkt oszczędnościowy natychmiast po wpłynięciu na konto pensji.

Ochrona przed inflacją

Trzymanie gotówki w domu to najgorsza z możliwych decyzji, bo nasze oszczędności tracą na wartości z powodu inflacji. W dobie kryzysu dobrą strategią wydaje się lokowanie swoich oszczędności w taki sposób, który nie zapewni nam może wysokich zysków, ale przynajmniej zagwarantuje zwrot włożonych pieniędzy. Wysokość oprocentowania powinna być najważniejszym, aczkolwiek nie jedynym kryterium wyboru. Najlepiej korzystać z produktów oszczędnościowych, które są bezpieczne i oprocentowane w wysokości nie niższej niż poziom inflacji. Mogą to być lokaty, konta oszczędnościowe czy fundusze inwestycyjne obarczone niewielkim ryzykiem.

Bezpieczne lokaty

Lokaty terminowe są bardzo bezpieczne, zysk mamy pewny, choć niewysoki. Wcześniej powinniśmy się jednak zastanowić, na jak długo możemy zamrozić wolną gotówkę. Zerwanie lokaty przed terminem grozi bowiem utratą odsetek, wtedy praktycznie nic nie zarobimy, tylko odzyskamy kwotę, którą wpłaciliśmy. W niepewnych czasach, zdaniem ekspertów, bardziej opłacalne są lokaty o stałym oprocentowaniu. Warto też sprawdzić, w jaki sposób naliczane są odsetki - im częściej, tym lepiej. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że od zarobionych na lokacie pieniędzy płacimy tzw. podatek Belki (19 proc.).

Konta oszczędnościowe

Wyjściem dla zapobiegliwych mogą być konta oszczędnościowe. Są wprawdzie nieco niżej oprocentowane od lokat, ale mają tę zaletę, że w razie potrzeby umożliwiają wypłatę zgromadzonych środków w dowolnym momencie (w większości banków przynajmniej raz w miesiącu) bez dodatkowych kosztów i obawy, że stracimy należne odsetki. Zanim wybierzemy konkretne konto, warto sprawdzić sposób kapitalizacji odsetek. Im częściej są dopisywane, tym lepiej, bo dzięki temu są liczone od większej kwoty oszczędności.

Jeśli dysponujemy większymi oszczędnościami, możemy pomyśleć o zainwestowaniu w złoto, nieruchomości lub ziemię rolną. Nie ryzykujemy, gdy kupimy obligacje Skarbu Państwa. Można się ich wyzbywać w razie potrzeby.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze