Twoje prawo: Urlop okolicznościowy na ślub wnuka

2013-07-22 4:00

Radzi adwokat Maciej Krakowiński, Kancelaria Adwokacka Krakowiński, Krakowińska, Łódź, ul. Żwirki 6, tel. 42 636-40-42, www.adwokat-lodz.eu

Zbliżają się ślub i wesele wnuka, w miejscowości bardzo oddalonej od mojego domu. Chciałabym wziąć urlop okolicznościowy, ale nie wiem, czy mi przysługuje z takiej okazji. Czy szef może się nie zgodzić na jednodniowy urlop, na żądanie?

Urlopem okolicznościowym zwykło się nazywać urlop przydzielany z jednej z okazji wymienianych w przepisach, które jednak nie nazywają go "urlopem okolicznościowym". Tymi okazjami są narodziny, śluby i pogrzeby, ale nie wszystkich osób, które są dla nas ważne. Choć ślub wnuka z pewnością jest okazją niezwykle ważną i pewnie bardzo chciałaby pani w nim uczestniczyć, to jednak urlop okolicznościowy w tym przypadku nie przysługuje.

Zgodnie z treścią stosownego rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej, pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi dwóch dni wolnego w razie jego ślubu, urodzenia się jego dziecka, śmierci współmałżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy.

Jeden dzień wolnego przysługuje pracownikowi z okazji ślubu jego dziecka, śmierci jego siostry, brata, teściowej, teścia, babci, dziadka, a także innej osoby pozostającej na jego utrzymaniu lub pod jego bezpośrednią opieką. Nie ma tu więc mowy o ślubie wnuka lub wnuczki.

Dni wolne z tytułu urlopu okolicznościowego są płatne i są to dni dodatkowego urlopu. To znaczy, nie odejmuje się ich od przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Żeby otrzymać urlop okolicznościowy, należy zwrócić się z wnioskiem do pracodawcy. Gdyby zachodził jeden z przypadków, które wymieniają przepisy, pracodawca miałby obowiązek udzielenia pani takiego urlopu (jedno- lub dwudniowego). Ponieważ jednak chodzi o ślub wnuka, będzie to zależało od jego dobrej woli. Radziłbym skorzystać z tak zwanego urlopu na żądanie, żeby uniknąć przykrej niespodzianki. O ile go pani jeszcze w tym roku nie wykorzystała.

Przepisy Kodeksu pracy mówią, że pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym, nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Żądanie udzielenia takiego urlopu należy zgłosić najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia. Nie trzeba jednak tłumaczyć pracodawcy, dlaczego urlop potrzebny jest akurat w takim, a nie innym momencie i na załatwienie jakich spraw zamierza się go wykorzystać. Uzyskane w ten sposób dni wolne odejmuje się od liczby dni przysługującego pani urlopu wypoczynkowego.

Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie? Może, ale musi tę odmowę uzasadnić szczególnymi okolicznościami dotyczącymi zakładu pracy. I muszą to być okoliczności konkretne, a nie ogólne, typu "bo w firmie jest dużo pracy" albo "bo może być pani potrzebna".

Podstawa prawna:

§ 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy,

art. 8, art. 167(2), art. 167(3),

art. 100 § 2 pkt 4 Kodeksu pracy

Wyrok SN z 28 października 2008 r., II PK 123/09

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze