Z windykatorem opłaca się dogadać - gdy masz kłopoty, zawrzyj ugodę ratalną!

2010-09-14 13:00

Nie trać głowy, gdy Twój wierzyciel przekazał odzyskanie pieniędzy firmie windykacyjnej. Gdy Twoim długiem zajmie się windykator, nie oznacza to od razu negatywnych konsekwencji. Trzeba jednak niezwłocznie zacząć działać. Weź sprawę w swoje ręce i negocjuj warunki spłaty.

Przy obecnych rozwiązaniach oferowanych przez firmy windykacyjne, taka postawa opłaca się najbardziej. Dlaczego? Po rozpoczęciu negocjacji ugodowych obie strony – windykator i osoba zadłużona – nawiązują współpracę i są równoważnymi partnerami. Dłużnikowi zawsze będzie zależeć na spłacie długu w dogodnej i najmniej obciążającej formie.

Firma windykacyjna dąży natomiast do skutecznego odzyskania należności dla zaspokojenia roszczeń wierzyciela. W interesie obu stron jest możliwe szybkie znalezienie kompromisu i rozwiązanie sprawy w sposób polubowny. Egzekucja sądowa i potem (po uzyskaniu tytułu wykonawczego) komornicza są ostatecznością.

Patrz też: Chętniej bierzemy kredyty mieszkaniowe

Na zwróceniu się do windykatora z inicjatywą spłaty swojego zadłużenia możesz tylko zyskać. Przede wszystkim masz możliwość zgłoszenia własnych warunków i negocjowania sposobu spłaty zaległości. Możesz zdecydować, czy wolisz rozliczyć się jednorazowo, czy w ratach. Może nawet zaproponować wysokość rat, by były one najlepiej dopasowane do aktualnych możliwości finansowych.

Podpisując ugodę ratalną przestajesz być dłużnikiem, a stajesz się klientem regularnie spłacającym swoje raty. Zyskujesz też święty spokój. Nie otrzymujesz już telefonicznych czy listownych ponagleń do zapłaty ani też informacji o sądach czy komorniku. Masz za to możliwość sprawdzania bieżącego stanu i zarządzania zadłużeniem w każdym czasie i miejscu (przez telefon lub Internet w domowym zaciszu bez konieczności bezpośredniego kontaktu z windykatorem). Aby to zapewnić niektóre firmy windykacyjne tworzą specjalne platformy internetowe (np. e-KRUK.pl).

Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto wystąpić z propozycją porozumienia. Podpisanie ugody z windykatorem powoduje, że dane o długu wpisane do rejestru dłużników (np. w Rejestrze Dłużników ERIF BIG S.A.) nie będą upubliczniane.

Przeczytaj koniecznie: Budżet 2011: Przeciętny Polak będzie miał 18 tys. zł długu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze