SUPER EXPRESS.pl twoje pieniądze poradnik se Zobacz, jakie masz ulgi i zniżki

Zobacz, jakie masz ulgi i zniżki

19.05.2008, godz. 18:43
Senior
foto: Brak agencji
Jeżeli jesteś emerytem, taniej płacisz za podróż, możesz też kupić tańsze bilety do niektórych kin.

Abonament radiowy i telewizyjny.

Po 75. roku życia jesteś zwolniony z opłat abonamentowych. Wystarczy w urzędzie pocztowym właściwym dla miejsca zamieszkania przedstawić dokument tożsamości potwierdzający wiek.

Ulgowa opłata paszportowa

Za wydanie paszportu płacisz połowę (70 zł). Także mniej zapłaci twój współmałżonek pozostający na twoim wyłącznym utrzymaniu.

Muzea, teatry, kina

W muzeach państwowych za bilety płacisz połowę ceny normalnego biletu. Większość galerii, skansenów czy ogrodów zoologicznych również udziela zniżek dla emerytów (do 25 proc. ceny biletu).
Zasady sprzedaży placówki ustalają samodzielnie, zwykle wystarczy w kasie okazać legitymację emeryta - rencisty, lub ostatni odcinek renty.
O zniżki pytaj też w niektórych kinach i teatrach.

Kluby sportowe

Niektóre kluby sportowe mają pule biletów ulgowych dla emerytów po 65. roku życia. Cena takiego biletu zwykle wynosi połowę ceny normalnego biletu na mecz.

W PODRÓŻY

Samolot

Większość międzynarodowych linii lotniczych oferuje ulgi na przeloty dla pasażerów po 60. r. życia (na podstawie dowodu tożsamości). Ulga ta ustalana jest indywidualnie przez linie lotnicze. Można zaoszczędzić od 10-20 proc. ceny biletu.

PKP

Masz prawo do dwóch przejazdów w ciągu roku z ulgą 37 proc. w 2 klasie pociągów osobowych, pospiesznych i ekspresowych. Ulga ta nie dotyczy przejazdów pociągami EuroCity i InterCity. Pamiętaj jednak, że przejazd "tam" i "z powrotem" jest traktowany jako dwa oddzielne przejazdy.
Prawo do zniżki przysługuje na podstawie odpowiedniego zaświadczenia (wydawanego m.in. przez terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów) wraz z dowodem osobistym lub innym dokumentem potwierdzającym tożsamość.
Jeżeli ukończyłeś 60 lat, możesz kupić tzw. legitymację seniora. Dokument ten kosztuje 75 zł i można go kupić na dworcach. Legitymacja uprawnia do 50-proc. zniżki przez cały rok (od daty wystawienia) na przejazdy w klasie 1 i 2 wszystkimi pociągami relacji krajowej, także InterCity.

PKS

W autobusach PKS emerytom nie przysługują żadne zniżki.

Przejazdy autobusami komunikacji miejskiej

Prawo do przejazdów ulgowych lub bezpłatnych autobusami komunikacji miejskiej ustalają indywidualnie władze miejskie. Dla emerytów zwykle są to zniżki w wysokości od 40 do 50 proc. ceny biletu normalnego. Przysługują na podstawie ważnych legitymacji ZUS i dokumentu ze zdjęciem, bądź aktualnego dokumentu potwierdzającego pobieranie emerytury.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: