WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Ciekawostki USA NowaTV
Se.pl wiadomości ciekawostki Ból żołądka? Zacznij leczenie domowym sposobem! Mówimy, co jest dobre dla żołądka

Ból żołądka? Zacznij leczenie domowym sposobem! Mówimy, co jest dobre dla żołądka

27.01.2012, godz. 18:04

Zespół jelita wrażliwego, nerwica żołądka, wrzody dwunastnicy - to schorzenia zagrażające osobom narażonym na stres oraz niedbającym o zdrowe odżywianie. Na szczęście można temu zapobiec. Mówimy, jak dbać o żołądek.

Bóle żołądka - jakie są możliwe przyczyny?

Jeżeli czujemy ostry ból kojarzący się z dźgnięciem nożem, to prawdopodobnie mamy wrzody. Osoby ze stwierdzoną chorobą wrzodową w momencie napadu nagłego, ostrego bólu powinni udać się szybko na pogotowie, ponieważ to może być początek perforacji żołądka i krwotoku wewnętrznego.

Dolegliwości bólowe w okolicy żołądka mogą być też skutkiem obecności przepukliny rozworu przełykowego przepony. W tej sytuacji zwykle pojawia się również zgaga. Z kolei w przypadku zapalenia śluzówki żołądka dopada nagły, silny ból na środku brzucha, powyżej pępka. Do tego odczuwa się osłabienie, nudności, czasem podwyższoną temperaturę i przykry zapach z ust, charakterystyczny przy chorobach żołądka.

Należy pamiętać, że bóle w nadbrzuszu mogą czasem mieć zupełnie inne pochodzenie, zdarza się, że zawał serca zamiast objawiania się typowym bólem zamostkowym, staje się wyczuwalny właśnie w nadbrzuszu.

Jak przeciwdziałać bólom żołądka?

Jeżeli wykluczyliśmy poważne schorzenia jak rak żołądka lub chorobę wrzodową, w przypadku których należy stosować specjalną dietę, możemy zastanowić się co robić, żeby uniknąć wszelkiej infekcji w obrębie brzucha. Co dobrego możemy zrobić dla swojego przewodu pokarmowego?

- Przede wszystkim zmiana diety! Musimy wykluczyć cukier, nie pozwalać sobie na przejadanie się, zarzućmy spożywanie produktów powodujących niestrawność, szczególnie, gdy organizm jest wyjałowiony, osłabiony lub w trakcie kuracji antybiotykowej.

- Cukier przyczynia się do namnażania drożdżaków, a ich nadmiar może być bardzo szkodliwy. Nie powinno się naużywać ziół przeczyszczających, do czego największe skłonności mają kobiety. Gotowe mieszanki z senesu i kory kruszyny, po pewnym okresie stosowania rozleniwiają układ trawienny i prowadzą do ciężkich zaparć. Podobnie źle dzieje się po długim łykaniu olejku rycynowego.

- Trzeba też walczyć z siedzącym trybem życia, ten również rozleniwia jelita i może doprowadzić do zalegania pokarmu w jelitach nawet przez tydzień!

- W żadnym wypadku nie spożywajmy nawet lekko przypalonych potraw. Toksyczne substancje, które powstają przy paleniu tłuszczu powodują raka!

- Zrezygnujmy z przetworzonej żywności, ponieważ najczęściej objawy choroby wrzodowej pojawiają się po spożyciu pieczywa, gotowych ciast i innych produktów, przy produkcji których używa się środków spulchniających.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: