WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Ciekawostki USA NowaTV
Se.pl wiadomości ciekawostki Co robić po wyrwaniu zęba? Jak sobie radzić z bólem po ekstrakcji zęba?

Co robić po wyrwaniu zęba? Jak sobie radzić z bólem po ekstrakcji zęba?

11.10.2012, godz. 11:36

Ekstrakcja zęba nie jest już bolesna – dentyści stosują skuteczne znieczulenie, a w poważniejszych przypadkach nawet pełną narkozę. Problem zaczyna się, gdy znieczulenie przestaje działać. Szczęka boli, a przecież trzeba jakoś funkcjonować. Mówimy, jak sobie poradzić po wyrwaniu zęba.

Po wyrwaniu zęba trzeba uśmierzyć dolegliwości - ból i opuchliznę. Równie istotne jest zadbanie o ranę, która powstaje po usunięciu zęba. Chodzi o to, by dobrze się goiła, i by nie doszo do infekcji.

Jak dbać o ranę po wyrwanym zębie

Bezpośrednio po zabiegu jesteśmy pod wpływem znieczulenia – rana nie jest więc jeszcze wrażliwa na dotyk. To dobrze, bo trzeba zadbać o zahamowanie krwawienia. Przez 1-2 godziny po zabiegu warto położyć na ranie jałowy gazik i delikatnie zagryzać. Gdy dziąsło przestanie krwawić, trzeba ostrożnie usunąć gazik i jeszcze przez 1- 2 godziny starać się nie dotykać rany, aby utworzył się skrzep. Z tego powodu trzeba przez ten czas jak najmniej mówić, a także czas powstrzymać od jedzenia i picia – a jeśli już musimy, pić napoje zimne lub letnie, a jeść potrawy, których nie trzeba gryźć. Przez pierwsze dwa dni najlepiej unikać gorących potraw. Po wyrwaniu zęba nie wolno pić alkoholu, czarnej kawy i herbaty - to może nasilać krwawienie. Z tego samego powodu nie wolno chodzić do sauny i solarium. Ważne jest też, aby nie palić przez pierwszą dobę po zabiegu. Bardzo ostrożnie myjemy zęby – szczotkując je trzeba omijać zranione miejsce, a płukać niezbyt energicznie, chłodną wodą. 
Niewskazany jest również wysiłek fizyczny, aby nie spowodować otworzenia się gojącej rany, czyli uszkodzenia powstałej w tym miejscu tkanki nabłonkowej, która zaczyna osłaniać zębodół.

Jak uśmierzyć ból po wyrwaniu zęba

Okolice zębodołu trzeba chłodzić, unikać natomiast przegrzania. Dobrze robią zimne okłady (woreczek z lodem lub schłodzoną w zamrażalniku puszkę np. z colą owijamy czystą ściereczką i przykładamy do policzka na maksymalnie 15-20  minut; po upływie pół godziny znowu możemy przyłożyć okład). Ulgę może przynieść picie zimnych napojów i jedzenie lodów. Do snu nie układajmy się na bolącym policzku, aby go nie przegrzewać. Jeśli ból jest dokuczliwy, warto zażyć polecany przez stomatologa środek przeciwbólowy (np. ibuprofen), przetrzegając zalecanego w ulotce dawkowania. Jeśli dentysta zapisał antybiotyk, trzeba też oczywiście zażywać go w takiej dawce i tak długo, jak nam zalecił.

Uwaga: jeśli ból i opuchlizna nie ustępują po trzech dobach, a ból się nasila, trzeba niezwłocznie udać się po pomoc do lekarza. Takie objawy mogą świadczyć o zakażeniu – wtedy konieczna jest szybka reakcja, gdyż może dojść nawet do sepsy!

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: