WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Ciekawostki USA NowaTV
Se.pl wiadomości ciekawostki Jak OBNIŻYĆ CIŚNIENIE krwi bez leków, DOMOWYMI SPOSOBAMI?

Jak OBNIŻYĆ CIŚNIENIE krwi bez leków, DOMOWYMI SPOSOBAMI?

25.09.2012, godz. 16:09

Ciśnienie krwi rośnie po wysiłku i kiedy się zdenerwujemy. Może także skoczyć z radości i z wściekłości, gdy nasi znowu przegrywają. Przewlekły stres lub częste napięcia mogą wręcz doprowadzić do nadciśnienia. Skoki ciśnienia po kawie są mocno przereklamowane, za to alkohol podwyższa je znacznie. Jeśli ciśnienie skacze ci tylko do wartości 140/90 mmHg, możesz spróbować obniżyć je domowymi sposobami.

Jak domowym sposobem obniżyć ciśnienie? Najłatwiejszą terapią jest codzienny spacer, marsz albo przejażdżka na rowerze. Umiarkowany ruch uprawiany systematycznie normalizuje ciśnienie. Wyjątkowo skuteczne w tej dziedzinie są wschodnie systemy takie jak hinduska joga czy chińskie tai-chi. Nie tylko uspokajają serce, ale także koją emocje. A medytacja, którą naukowcy dość dogłębnie już zbadali, wręcz uodpornia nas na stresy i napięcia. Tak jakby mózg stawał się bardziej wrażliwy na dobre przeżycia, a bagatelizował te trudne i denerwujące.

Domowe sposoby obniżania ciśnienia krwi

Przy lekko podniesionym ciśnieniu - do 140 mmHg - skuteczna może okazać się kuracja ziołowa. Wiele roślin ma własności obniżania bądź regulowania ciśnienia tętniczego.

Herbatka z głogu. Owoc głogu zawiera składniki rozkurczające i uelastyczniające ściany naczyń. Jednocześnie wzmacnia mięsień sercowy, sprawia, że siła jego skurczu jest większa. Głóg obniża ciśnienie i poprawia efektywność pracy serca.

Czosnek. Jadany na surowo, jako dodatek do potraw czy kanapek, może obniżyć ciśnienie o 7 proc., zmniejszając ryzyko zawału. Do tego czosnek obniża poziom cholesterolu i zapobiega zlepianiu się płytek krwi i tworzeniu blaszek miażdżycowych oraz zakrzepów. Jeśli ktoś nie lubi lub nie może jeść świeżego czosnku, można sięgnąć po tabletki z jego wyciągiem.

Zobacz: Właściwości herbaty a ciśnienie

Szyszki chmielu. Przede wszystkim działają uspokajająco, ten sposób więc jest bardzo dobry dla osób pobudliwych i nerwowych. Napary i wyciągi z szyszek chmielu obniżają lekkie nadciśnienie i koją nerwy. Można także sięgnąć po lupulinę, czyli gruczoły włosków wydzielniczych szyszek.

Ziele serdecznika. Napary z tego ziela uspokajają, tonizują działanie układu nerwowego, zmniejszają napięcie ścian naczyń krwionośnych, lekko je rozszerzając, obniżają napięcie nerwowe i korzystnie wpływają na naczynia wieńcowe.

Jemioła pospolita. Wyciągi z tego ziela, będącego rozpowszechnionym pasożytem drzew, obniżają ciśnienie tętnicze, działają uspokajająco oraz moczopędnie, przeciwdziałając zatrzymywaniu wody w organizmie, co też bywa powodem nadciśnienia.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: