WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Ciekawostki USA NowaTV
Se.pl wiadomości ciekawostki KORZONKI NERWOWE: na czym polega ta dolegliwość, jak się leczy korzonki?

KORZONKI NERWOWE: na czym polega ta dolegliwość, jak się leczy korzonki?

08.10.2013, godz. 17:58

Wystarczy jeden nierozważny ruch, gwałtowne podniesienie ciężaru i... nie możesz się wyprostować. Dotkliwy ból w okolicy lędźwiowej zwala cię z nóg i nie pozwala na najmniejszy nawet ruch. To prawdopodobnie atak korzonków nerwowych.

Niespodziewany atak korzonków nerwowych, nazywany również rwą świadczy o tym, że kręgosłup jest w słabej formie. Zazwyczaj cierpimy z powodu ucisku na nerwy w okolicy lędźwi, ale dokuczać mogą także sploty nerwów w okolicy uda czy barku. Takie problemy ma ponad 80 proc. ludzi po trzydziestym roku życia i starszych. Dzieje się tak, ponieważ z wiekiem kręgosłup zużywa się, postępują zmiany zwyrodnieniowe. Popularne korzonki są pęczkami włókien nerwowych, które odchodzą od rdzenia kręgowego pomiędzy jego poszczególnymi kręgami. Występują parami – po dwa z prawej i z lewej strony rdzenia. Takie ich umiejscowienie sprawia, że są bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany stanu zdrowia zarówno samego kręgosłupa, jak i jego najbliższej okolicy. Ucisk na korzonki nerwowe powoduje silne dolegliwości, mające charakter nerwobólu. Ze względu na rozmieszczenie włókien nerwowych, ból może pojawiać się zarówno w okolicy lędźwiowej, jak i na wysokości klatki piersiowej czy szyi.

Nie tylko zwyrodnienia

Atak korzonków nerwowych związany jest najczęściej ze zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie kręgosłupa lub ze zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym. Krążki międzykręgowe wybrzuszają się, gdy nagle zaczynamy intensywnie ćwiczyć, nieprawidłowo podnosimy ciężary, prowadzimy siedzący tryb życia, nie jesteśmy aktywni ruchowo i źle się odżywiamy. Dość często ataki korzonków dręczą osoby, których dieta jest uboga w wapń, sole mineralne i witaminy. Ale pojawieniu się dolegliwości, a zwłaszcza ich nawrotom, sprzyja również gwałtowne oziębienie ciała, np. wejście do zimnej wody w upalne dni, leżenie na wilgotnej ziemi czy noszenie krótkich kurtek w zimne dni. Kolejną przyczyną mogą być miejscowe stany zapalne oraz niektóre choroby zakaźne. Ból jest następstwem mechanicznego ucisku uszkodzonej tarczy międzykręgowej (dysku), na korzenie nerwowe, które znajdują się w jej sąsiedztwie.

KORZONKI: Ten nieznośny ból

Kręgosłup zbudowany jest z kręgów, między którymi znajdują się krążki międzykręgowe, czyli dyski. Pełnią one rolę amortyzatorów, gdy siedzimy, leżymy, zginamy się. Krążki międzykręgowe zbudowane są z mocnego pierścienia włóknisto-chrząstkowego z galaretowatym jądrem. W zdrowym kręgosłupie kręgi i dyski tworzą linię przypominającą literę S. Naturalne krzywizny pełnią rolę amortyzatorów, które zapewniają kręgosłupowi sprężystość. Kiedy jednak kręgosłup choruje (np. z powodu zwyrodnień, urazów) wybrzusza się włóknisty pierścień lub wypada jądro galaretowate. Dyski zaczynają wystawać poza oś kręgosłupa i powodują ucisk na korzenie nerwowe. Reakcją na ten ucisk jest przejmujący ból. Promieniuje on z miejsca ucisku do nóg lub rąk. Najczęściej uszkodzeniu ulega lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Ból promieniuje wtedy na pośladki, a czasem schodzi poprzez udo aż do łydki i stopy. W czasie ataku korzonków można mieć zaburzenia czucia (mrowienie, drętwienie, przeczulica), problemy z oddawaniem moczu czy stolca. Czasem dochodzi do porażenia w miejscach, w których znajdują się uszkodzone nerwy – może wystąpić niedowład mięśni (prostowników) stopy. Jest ona wtedy bezwładna i „klapie” przy chodzeniu. Dolegliwości bólowe nasilają się przy kichaniu, kaszlu, śmiechu czy parciu. Dzieje się tak, bo każda z tych czynności zwiększa ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego i tym samym, ucisk na korzenie nerwowe.

BÓL KORZONKÓW: Jak sobie pomóc?

Każdy atak korzonków wymaga konsultacji z lekarzem. Zanim do niego dotrzemy warto położyć się na twardym podłożu, lekko ugiąć w kolanach nogi i podsunąć pod kolana zrolowany koc, sweter czy poduszkę. Ulgę przyniesie zażycie leków przeciwbólowych (np. Pyralgin, Cefalgin, Ibuprom, Panadol, Paracetamol). Niektórym osobom pomaga ogrzanie bolesnego miejsca termoforem lub poduszką elektryczną.

KORZONKI NERWOWE - leczenie:

Opanowanie bólu i powrót do sprawności wymaga długiego leczenia, czasem trwa to kilka tygodni, a czasem kilka miesięcy. Jeżeli w czasie ataku pojawią się wyraźne zaburzenia czucia i niedowłady, trzeba przyspieszyć wizytę u lekarza. W zależności od zaawansowania i przyczyn choroby może on zalecić przyjmowanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, rozkurczowych oraz fizykoterapię, masaże, czasem ćwiczenia na wyciągu, zastrzyki domięśniowe, noszenie usztywniającego gorsetu. Jeżeli taka terapia nie daje dobrych rezultatów, konieczna bywa interwencja neurochirurga, który usunie przyczynę ucisku na korzeń nerwowy lub worek oponowy, w którym znajduje się rdzeń kręgowy.

Najlepiej zapobiegać

W przypadku kręgosłupa potwierdza się powiedzenie – lepiej zapobiegać niż leczyć. Sprawny kręgosłup gwarantuje, że nie przeszyje nas niespodziewanie piekielny ból lędźwiowy. Ale o szacunku dla swojego kręgosłupa należy pamiętać w czasie wykonywania codziennych czynności. Oto kilka wskazówek, które pomogą zachować kręgosłup w dobrej formie.

  • Podczas siedzenia równomiernie obciążaj pośladki i plecy. Nie zakładaj nogi na nogę. Miej wyprostowane plecy.

  • W czasie jazdy samochodem siadaj tak, by całe uda przylegały do fotela.

  • Wstając z miejsca, staraj się jak najmniej wyginać kręgosłup.

  • Nie podnoś ciężarów, które można przesunąć. Jeżeli musisz coś dźwignąć, zrób przysiad, ale plecy zachowaj proste.

  • Jeżeli niesiesz ciężkie zakupy, rozłóż je do dwóch siatek, aby równomiernie obciążyć obie strony pleców.

  • Zamiast zwykłych walizek używaj plecaka lub torby czy walizki na kółkach.

  • Kiedy tylko możesz odpoczywaj leżąc na brzuchu. Kręgosłupowi sprzyja też leżenie na plecach na twardym podłożu z nogami lekko ugiętymi w kolanach.

  • W czasie leżenia zmieniaj często pozycję, a gdy pracujesz przy biurku nie zapominaj o tym, aby co jakiś czas wstać i przejść kilka kroków, przeciągnąć się lub zrobić tzw. koci grzbiet.

  • Sypiaj na twardym materacu, z niewielką poduszką pod głową, w pozycji wyprostowanej (także na boku), a nie skulonej.

Rodzaje ataków korzeniowych

Rwa ramienna – ból promieniuje od szyi do ramienia i dalej przechodzi do końca ręki. Często występują perestezje, czyli przykre i dokuczliwe odczuwanie mrowienia, drętwienia oraz niedowłady oraz przykurcze mięśni.

Rwa kulszowa – ból pojawia się w odcinku lędźwiowym, pośladkach, biegnie wzdłuż całej nogi aż do palucha w stopie. Pojawiają się perastezje, niedowłady oraz przykurcze mięśni.

Rwa udowa – ból jest umiejscowiony w odcinku lędźwiowym i krzyżowym, przebiega po przedniej ścianie nogi. Pojawiają się niedowłady, przykurcze mięśni oraz perestezje. Nasilenie bólu jest uzależnione od zaawansowania choroby i siły ucisku na nerwy.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: