WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Ciekawostki USA NowaTV
Se.pl wiadomości ciekawostki TUJE NA ŻYWOPŁOT. Jakie odmiany rosną najszybciej?

TUJE NA ŻYWOPŁOT. Jakie odmiany rosną najszybciej?

11.04.2013, godz. 22:57

Tuje na żywopłot - jakie odmiany wybrać? Żywotniki wciąż są najpopularniejszymi i łatwymi w uprawie iglakami wybieranymi na zimozielone żywopłoty. Najbardziej poszukiwane są odmiany, które w szybkim tempie utworzą zieloną ścianę wzdłuż ogrodzenia. Mówimy, jakie tuje urosną najszybciej.

Jakie tuje są najbardziej popularne?

W sprzedaży najczęściej spotkać można liczne odmiany żywotnika zachodniego (Thuja occidentalis), wśród których wiele świetnie nadaje się na żywopłoty. Najpopularniejsze to np. `Smargad`, `Columna` lub `Holmstrup` o ładnych, zielonych łuskach oraz `Sunkist`, `Yellow Ribbon`, `Europe Gold`, czy `Aurescens` o łuskach żółtych przez cały rok. Odmiany te mają kolumnowy lub wąsko stożkowy pokrój i osiągają  2-3 metry wysokości po około 10 latach. Bardzo lubią cięcie i formowanie, dzięki czemu można swobodnie regulować ich docelową wysokość. Jednak tempo wzrostu tych odmian (od kilku do kilkunastu centymetrów w sezonie) nie jest na tyle szybkie aby zadowolić najbardziej niecierpliwych, początkujących ogrodników. Są najlepsze na żywopłot.

Które TUJE mają najszybszy przyrost?

Spośród odmian żywotnika zachodniego zdecydowanie najszybciej rosnącą jest kolumnowa odmiana `Brabant`, która w sprzyjających warunkach może urosnąć nawet kilkadziesiąt centymetrów w sezonie. Docelowo roślina osiąga od 3 do 5 m wysokości i polecana jest przede wszystkim na formowane żywopłoty, gdyż najlepiej zagęszcza się gdy jest regularnie przycinana. Szybkim wzrostem charakteryzuje się też szerokostożkowa odmiana `Aureospicata`, której najmłodsze przyrosty mają złociste zabarwienie i z czasem zielenieją. Warto zwrócić także uwagę na odmiany żywotnika olbrzymiego (Thuja plicata), które także potrafią w ciągu kilku lat osiągnąć wysokość około 3 m. Warte polecenia są odmiany `Atrovirens` lub `Martin` o ciemnozielonych, błyszczących łuskach oraz `Zebrina`, która ma szerokie, zielone rozgałęzienia z żółtymi poprzecznymi paskami.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: