WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Ciekawostki USA NowaTV
Se.pl wiadomości ciekawostki Usuwanie plam. Jak usunąć kredkę i plastelinę z tkanin?

Usuwanie plam. Jak usunąć kredkę i plastelinę z tkanin?

22.08.2012, godz. 19:05

Dzieci uwielbiają twórcze zabawy, a na swoim koncie mają nie tylko niezliczone liczby arcydzieł, ale też i mnóstwo poplamionych i zabrudzonych tkanin. Jak usunąć kredkę czy plastelinę z dziecięcych ubrań? Jak wyczyścić dywan po dobrej zabawie?

Kredka i plastelina to podstawowe zabawki każdego dziecka. Jednak bardzo często, zamiast na kartce papieru, swoje przeznaczenie znajdują na bluzce lub dywanie. Ponieważ wbrew powszechnej opinii kredki są dość tłuste, najpierw musisz usunąć tłuszcz a następnie barwnik. Podobnie w przypadku plasteliny, która uwielbia przyklejać się w niechcianych miejscach. Szczególnie mocno plastelina ulubiła sobie dywany. Nasz pomysł na prosty i ekologiczny sposób usunięcia zabrudzeń z kredek i plasteliny z ubrań i dywanów.

Jak usunąć kredki z dziecięcych ubrań?

W przypadku dziecięcych ubrań musisz szczególnie uważać z detergentami, których używasz, gdyż mogą one zaszkodzić tobie i twojemu maluchowi. Najlepiej więc jeżeli wypróbujesz domowe sposoby na usuwanie tego typu zabrudzeń. W przypadku ubrań, które można prać pocieraj plamę ściereczką zmoczoną w denaturacie. Następnie upierz jak zwykle. Jeżeli ubrania nie nadają się do prania, po tamponowaniu plamy denaturatem, potrzyj ściereczką zanurzoną w czystej wodzie.

Jak usunąć plastelinę z dziecięcego ubrania?

Plastelinę, która przykleiła się do dziecięcego ubranka można usunąć działając na nią odpowiednią temperaturą. Możesz włożyć ubranie do foliowej torebki i pozostawić na noc w zamrażalniku. Gdy plastelina stwardnieje wykrusz ją z ubrania tępym narzędziem. Resztki plasteliny usuniesz ściereczką zwilżoną w czystym alkoholu. Możesz też zadziałać wysoką temperaturą zaprasowując ubranko przez papier pakowy. Papier wchłonie tłuszcz a resztki wymyjesz ściereczką zwilżoną w czystym alkoholu. Po obydwu sposobach należy ubranie wyprać jak zwykle.

Jak usunąć kredkę z dywanu?

Jeżeli chcesz usunąć ślady po kredce z jasnego dywanu przykryj ten fragment papierem pakowym, a następnie przeprasuj plamę, tak żeby papier nasiąkł tłuszczem. Pozostałości barwnika zawartego w kredce usuniesz za pomocą ściereczki zwilżonej czystym alkoholem.

Jak usunąć plastelinę z dywanu?

Plastelina wklejona w dywan to twardy orzech do zgryzienia. Najpierw musisz dokładnie zeskrobać plastelinę a następnie, podobnie jak w przypadku kredki, resztki usunąć szmatką zwilżoną w czystym alkoholu. Dodatkowo, aby pozbyć się zapachu alkoholu przepierz to miejsce szamponem do dywanów.

Przed przystąpieniem do usuwania zabrudzeń każdy sposób musisz najpierw przetestować na niewidocznym skrawku materiału, żeby nie zniszczyć tkaniny.

ZOBACZ KONIECZNIE SPOSOBY NA USUWANIE PLAM - wiele sposobów

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: