WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Ciekawostki USA NowaTV
Se.pl wiadomości ciekawostki Usuwanie plam. Jak usunąć wosk ze świecy z ubrań?

Usuwanie plam. Jak usunąć wosk ze świecy z ubrań?

22.08.2012, godz. 18:21

Wywabianie plam z wosku i stearyny nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się to wydawać. Wystarczy, że zastosujesz kilka prostych, domowych sposobów. Nasz pomysł na ekologicznie usuwanie stearyny i wosku z ubrań i dywanów.

Najtrudniej usunąć wosk z wełny, jedwabiu i tkanin, które nie mogą być prane. Jednak i w tym przypadku mamy dla ciebie specjalną radę. W przypadku usuwania plam z wosku najważniejsze jest dokładne wykonywanie poszczególnych czynności.

Jak usunąć wosk z ubrań?

Jeżeli chcesz usunąć wosk z tkanin, które nadają się do prania powinnaś wstępnie włożyć ubranie do torebki, a następnie do zamrażalki, żeby wosk stwardniał. Po dłuższym czasie, gdy wosk będzie już odpowiednio twardy zdrap go tępą stroną noża. Gdy już zdejmiesz większość wosku z tkaniny połóż pod plamę i na nią bibułę lub papier pakowy. Przyciskaj do plamy gorące żelazko do momentu aż plama całkowicie zniknie. Następnie upierz jak zwykle. W przypadku, gdy ubranie jest zbyt duże, żeby zmieściło się w zamrażarce zastosuj zabieg z żelazkiem. Możliwe, że będziesz musiała powtórzyć zabieg kilkakrotnie, zmieniając przy tym bibułkę, żeby usunąć całą plamę.

Tkaniny, które nie nadają się do prania w ciepłej wodzie również wymagają utwardzenia wosku. Możesz to zrobić kładąc na zabrudzonym miejscu folię i kilka kostek lodu. Następnie zeskrob tyle wosku ile tylko zdołasz. Pozostałość wosku usuniesz za pomocą standardowego sposobu z bibułką i żelazkiem. Pod żadnym pozorem nie pierz tkaniny.

Czyszcząc z wosku tkaniny z włókien sztucznych możesz też przemyć ściereczką zwilżoną w wodzie utlenionej, a następnie uprać jak zwykle. Jeżeli na białym obrusie pojawi się plama z kolorowego wosku możesz zanurzyć zaplamione miejsce w eterze, a gdy plama zniknie uprać jak zwykle. Przy ubraniach wełnianych, po zastosowaniu żelazka dodatkowo przetrzyj plamę rozpuszczalnikiem lub spirytusem.

ZOBACZ KONIECZNIE SPOSOBY NA USUWANIE PLAM - wiele sposobów

Jak usunąć zaschnięty wosk z dywanów?

Miękki, świeży wosk możesz zebrać za pomocą łyżeczki. Na pozostałą na dywanie część substancji połóż folię i obłóż miejsce kostkami lodu. Stwardniały wosk zeskrob tępą stroną noża. Na resztkach, które pozostały połóż bibułę lub papier pakowy i przeprasuj ciepłym żelazkiem. Bibuła powinna wchłonąć cały tłuszcz z dywanu.

Pamiętaj jednak, żeby przed wdrożeniem którejkolwiek metody w życie, wypróbować ją na niewidocznym skrawku materiału, żeby go nie zniszczyć.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: