WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Ciekawostki USA NowaTV
Se.pl wiadomości ciekawostki Wysoki poziom leukocytów - o czym świadczy?

Wysoki poziom leukocytów - o czym świadczy?

22.08.2013, godz. 22:13

Wysoki poziom leukocytów jest czymś normalnym podczas trzeciego trymestru ciąży i porodu, po jedzeniu, po wysiłku fizycznym, a także w stresie. Zwykle jednak wysoki poziom poziom leukocytów świadczy o tym, że organizm zmaga się z chorobą.

Wysoki poziom leukocytów (leukocytoza), pomijając wymienione wcześniej stany fizjologiczne, powinien być powodem do daszej diagnostyki. Bo choć podwyższony poziom leukocytów jest naturalną reakcją obronną organizmu i sam w sobie nie stanowi zagrożenia dla pacjenta, to chorobę, która go wywołała, leczyć neleży koniecznie.

Co może powodować wysoki poziom leukocytów?

Leukocytoza może być objawem:

  • infekcji

  • stanu zapalnego

  • urazu tkanek (np. oparzenia)

  • alergii

  • chorób szpiku - najczęstsze są zespoły mieloproliferacyjne czy białaczka

Wysiki poziom leukocytów może też być wywołany przyjmowaniem niektórych leków - najczęściej są to glikokortykosteroidy czy leki przeciwpadaczkowe.

Leukocyty: interpretacja wyniku

W przypadku leukocytów (WBC) norma dla obu płci wynosi 6-8 tysięcy w 1 mm3, ale podczas infekcji wzrasta do kilkunastu-kilkudziesięciu tysięcy i może utrzymywać się przez jakiś czas po chorobie. Wysoki poziom leukocytów bez wyraźnego powodu oraz towarzyszące temu zaburzenie proporcji pomiędzy poszczególnymi ich rodzajami może też świadczyć o procesie nowotworowym lub być objawem białaczki.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: