10 ciekawostek o Wielkanocy, o których na pewno nie wiedziałeś

2015-03-30 13:48

Święta Wielkanocne coraz bliżej, a ty na pewno nie jesteś jeszcze do nich w stu procentach przygotowany, dlatego dowiedz się o nich jak najwięcej, póki masz jeszcze czas. Przedstawiamy wam dziesięć ciekawostek o Wielkanocy, o których albo nie słyszałeś, albo nie wiesz o nich wszystkiego. Zapraszamy do przeczytania tekstu, aby nieoczywiste stało się oczywiste.

Wielkanoc 2015 wypada w dniach 5-6 kwietnia. Święta trwają dwa dni, obchodzimy Wielkanocną Niedzielę i Wielkanocny Poniedziałek. Święta Wielkanocne poprzedza Wielki Tydzień. W Wielki Czwartek katolicy udają się do kościoła, aby uczcić ustanowienie sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii. Wielki Piątek to dzień upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Wielka Sobota jest dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Podobnie jak w Wielki Piątek, w Wielką Sobotę nie odprawia się mszy świętej.

1. Po co jest Wielki Post? Wielki Post ma za zadanie przygotować nas do Zmartwychwstania Pańskiego. W Wielkim Poście pościmy i ograniczamy się. Ale nie chodzi o umartwianie się, tylko o oczyszczenie i znalezienie czasu na modlitwę.

2. Czym są Ekstremalne Drogi Krzyżowe i na czym polegają? EDK to przejście w maksymalnie dziesięcioosobowej grupie dystansu około czterdziestu kilometrów. Idzie się w ciszy z niewielkim krzyżem na plecach.

3. Jakie znaczenie ma obmycie nóg w Wielki Czwartek? To symbol paradoksu - pokazanie, że król może zejść do poziomu sługi.

4. Co symbolizuje tabernalukum bez hostii? To wyraźne pokazanie pustki. Jezus przebywa w ciemnicy, potem jest ukrzyżowany i umiera. Oczekiwanie pustki wzmacnia oczekiwanie na Zmartwychwstanie Jezusa.

5. Odsłonięcie krzyża w Wielki Piątek ma za zadanie podkreślić tajemnicę ofiary na krzyżu. Odkrywa się go, żeby zacząć adorację.

6. Wcześniej okres świąteczny wolny od pracy był dłuższy. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa wolne były aż trzy dni.

7. Zwyczaj malowania jajek na Wielkanoc zapoczątkowała Maria Magdalena. Polska legenda mówi, że kamienie, którymi ukamienowano świętego Szczepana, zamieniły się w czerwone jajka. Jajka stanowią początek życia.

8. Dlaczego na Wielkanoc jemy mazurki? Jego symbolika jest ściśle powiązana z okresem Wielkiego Postu. Mazurek to nagroda, którą się je po czterdziestu dniach Wielkiego Postu. Ciasto przywędrowało do Polski z Turcji.

9. Co symbolizuje baranek? Z czerwoną chorągwią z krzyżem jest symbolem Chrystusa zwyciężającego.

10. Ile średnio wydajemy na święta Wielkanocy? Od 100 do 300 złotych.

Zobacz: Wielkanoc. Kiedy są święta wielkanocne?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki