WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości dzieje się Ameboza, czerwonka - jakie są objawy zakażenia, co to za choroba

Ameboza, czerwonka - jakie są objawy zakażenia, co to za choroba

15.07.2010, godz. 09:50
Bakterie jelitowe - 1
Jednym z najważniejszych układów w ciele człowieka jest układ pokarmowy. Jak się okazuje, niektóre bakterie zamieszkujące nasze jelita mogą mieć wpływ na rozwój chorób stawów. foto: Brak agencji
Czerwonka, ameboza, pełzakowica - to wiele nazw tej samej choroby. Ameboza atakuje w krajach tropikalnych, jej objawy to bóle brzucha i wzdęcia, luźne stolce (czasem z domieszką krwi i śluzu) i stan podgorączkowy.

Przeczytaj koniecznie: Fatalna pamiątka z podróży

Objawy: bóle brzucha i wzdęcia, luźne stolce (czasem z domieszką krwi i śluzu) i stan podgorączkowy. W tej postaci choroby często jednak dochodzi do powikłań - perforacji jelita.

Występowanie: cały świat, ale największe ryzyko zachorowania dotyczy krajów tropikalnych.

Określana także jako pełzakowica, u nas swojsko zwana czerwonką. Do zakażenia dochodzi poprzez spożycie wody lub jedzenia zanieczyszczonego cystami pasożyta (Entamoeba histolytica). Po dostaniu się do organizmu mogą one umiejscowić się w płucach, wątrobie albo w mózgu - wywołując wówczas najbardziej niebezpieczny typ choroby. Na szczęście najczęstszą jej formą jest zespół jelitowy.

Uwaga! Nieleczona ameboza (szczególnie ostra postać jelitowa) może skończyć się zgonem. W terapii stosuje się m.in. antybiotyki erytromecynę i tetracyklinę

Jak się ochronić: częste mycie rąk, picie tylko przegotowanej wody i nie spożywanie pokarmów w miejscach niepewnych.

 

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: