WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się Andrzej Wajda we wspomnieniach eksperta od wizerunku Adriana Zalewskiego

Andrzej Wajda we wspomnieniach eksperta od wizerunku Adriana Zalewskiego

01.11.2016, godz. 12:00
Andrzej Wajda we wspomnieniach eksperta od wizerunku Adriana Zalewskiego
foto: AKPA

W tym tygodniu nasz ekspert od wizerunku, którym jest przebojowy Adrian Zalewski — manager ds. organizacji, tworzenia wizerunku i zarządzania, wspomina i ocenia reżysera Andrzeja Wajdę.

Andrzej Wajda urodzony 6 marca 1926 roku w Suwałkach to wybitny polski reżyser i laureat wielu nagród i wyróżnień - w 1981 roku na festiwalu filmowym w Cannes otrzymał Złotą Palmę za film „Człowiek z żelaza", a w 2000 roku został uhonorowany Oscarem za całokształt twórczości. Był doktorem honoris causa kilku uczelni (m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Warszawskiego, Gdańskiego, Łódzkiego i Opolskiego) oraz kawalerem orderu Legii Honorowej. Od 1997 należał do „Grona Nieśmiertelnych" francuskiej Akademii Sztuk Pięknych (fr. Académie des Beaux-Arts) 8 kwietnia 2008 rada Polskiej Fundacji Katyńskiej nadała mu Medal Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, lecz Andrzej Wajda nie przyjął tego odznaczenia. Niedawno na festiwalu filmowym w Gdyni pokazano jego kolejny i ostatni już film - „Powidoki", który stał się polskim kandydatem do Oscara w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny". Andrzej Wajda zmarł 9 października 2016 roku wieczorem w wieku 90 lat.

- Andrzej Wajda był odważnym polskim reżyserem, który zabiegał o pokazywanie trudnych tematów. Był ceniony zarówno w polskim, jak i światowym świecie kina. To człowiek, który w pełni poświęcił się sztuce filmowej. Dał szansę wielu aktorom, którzy mogli się przy nim realizować, także we własnej interpretacji. Jako reżyser wyzwalał w aktorach kreatywność. Andrzej Wajda był jednym z tych ludzi kultury, których z pewnością będziemy dobrze wspominać — powiedział Adrian Zalewski.

Zobacz: Kanał TVP ABC pod lupą eksperta od wizerunku Adriana Zalewskiego

Przeczytaj też: Tomasz Kammel pod lupą eksperta od wizerunku Adriana Zalewskiego

Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: