BADANIA SKÓRY po lecie - KTO powinien UWAŻAĆ na zmiany skórne?

2011-09-05 18:30

Jeśli po wakacjach zauważysz nowe pieprzyki, uważnie się im przyjrzyj. Zwykle są to niewinne zmiany, świadczące o tym, że twoja ochrona przed słońcem okazała się w niewystarczającym stopniu skuteczna. Ale zdarza się, że takie przebarwienia bywają niebezpieczne. Uważać trzeba zwłaszcza na te umiejscowione na dekolcie, plecach oraz ramionach.

Znamiona, które już znajdowały się na twoim ciele, po lecie zaczęły się zmieniać? Jeśli powiększyły się, swędzą lub krwawią przy dotyku - nie zwlekaj z pójściem do lekarza.

Dermatoskop powie prawdę

- Najlepiej tuż po powrocie z urlopu od razu pokazać się dermatologowi - mówi dermatolog, dr Andrzej Szmurło. - I to nieza- leżnie od tego, czy coś nas zaniepokoiło, czy nie. Bo tylko lekarz, posługując się odpowiednim sprzętem, tzw. dermatoskopem, jest w stanie ocenić stan naszych zmian na skórze.

To urządzenie pokazuje zmiany w 20-krotnym powiększeniu. Badanie nim jest całkowicie bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut.

Kto musi pójść do lekarza

Zdaniem specjalisty dr. Andrzeja Szmurło tuż po wakacjach do dermatologa przede wszystkim powinny się udać osoby, które:

- mają jasną karnację, blond lub rude włosy, niebieskie lub szare oczy,

- zwykle opalają się na czerwono, a ich opalenizna nigdy nie brązowieje,

- mają na skórze dużo znamion,

- często spędzają wakacje w ciepłych krajach,

- w dzieciństwie doznały licznych poparzeń słonecznych,

- korzystają z solarium.

Na co zwrócić szczególną uwagę

Nasze podejrzenia powinny wzbudzić zmiany:

- na których znajdują się jakieś kropki barwnikowe, smugi,

- które mają niesymetryczny kształt,

- w których obrębie występują różne kolory i odcienie,

- zaczynające się szybko powiększać, zmieniać kształt, boleć, swędzieć lub krwawić.

Nie tylko znamiona

Z podejrzanymi zmianami należy od razu zgłosić się do dermatologa, nie do gabinetu kosmetycznego. Bo to lekarz, nie kosmetyczka, będzie wiedzieć, co z tym zrobić i jaką metodę zastosować.

Pamiętać trzeba także, że nadmierne opalanie może przyczynić się do innych uszkodzeń skóry. Pod wpływem promieni słonecznych może dojść do nadmiernego rogowacenia skóry, przebarwień, wysuszenia oraz zakażeń. Większość tego typu zmian da się wyleczyć domowymi sposobami, ale niektóre mogą wymagać specjalistycznej kuracji.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki