Jak radzić sobie z bezsennością - czy warto stosować melatoninę

2010-07-06 0:53

Bezsenność, zwana też insomnią (z języka łacińskiego), to subiektywne zaburzenia związane z trudnościami w zasypianiu, a także w kontynuowaniu snu, wczesnym budzeniem się czy snem przerywanym. Zjawisko to obejmuje również swoim zasięgiem sen, który nie daje nam poczucia wyspania, kiedy rano się budzimy zmęczeni i niezregenerowani.

Bezsenność staje się coraz bardziej powszechnym problemem. Skarży się na nią około 30 proc. Polaków. Warto więc się przyjrzeć przypadłości, która destabilizuje nam życie.

Jest wiele przyczyn występowania bezsenności. Może to być objaw chorób somatycznych i psychicznych. Przyczyna może też leżeć w czynnikach środowiskowych. Często przyczyną bezsenności mogą być rzeczy, które wydają nam się jak najbardziej naturalne, czyli picie alkoholu czy napojów zawierających kofeinę.

W późnym wieku bezsenność ma już bardziej naturalne podłoże i związana jest ze zmniejszoną ilością produkowanej i uwalnianej melatoniny. U ludzi młodszych odpowiada za to przede wszystkim niewłaściwa higiena snu. Jednak najczęstszymi powodami insomnii są czynniki psychiczne, czyli zaburzenia lękowe i depresje różnych typów.

Znaczna część osób lekceważy swoje problemy ze snem i nie zgłasza się z tym problemem do lekarza. A może być to symptom jakiejś choroby. Stąd tak istotna jest kwestia prawidłowej diagnozy. Brak zmiany samopoczucia w ciągu dnia wskazuje na zmniejszone zapotrzebowanie na sen. Skoncentrowanie się na identyfikacji możliwych przyczyn wywołujących bezsenność jest najwłaściwsze.

Jeśli bezsenność nie jest uwarunkowana stanem zdrowia, diagnozuje się bezsenność pierwotną.

Bezsenność można leczyć przyczynowo, objawowo i farmakologicznie. Leczenie przyczynowe polega na usunięciu przyczyny, leczeniu wywołujących ją schorzeń somatycznych i psychicznych.

Z kolei leczenie objawowe polega na właściwej higienie snu i stosowaniu metod niefarmakologicznych. W końcu mamy leczenie farmakologiczne. Z tym trzeba jednak uważać. Nie wolno tego robić samemu, bez konsultacji z lekarzem.

Ważna melatonina

Melatonina to hormon syntetyzowany w pinealocytach szyszynki, mający odpowiadać za regulację dobowego cyklu snu i czuwania.

Wytwarzanie melatoniny pozostaje pod hamującym wpływem światła. Ekspozycja człowieka w porze snu na oświetlenie powoduje znaczne zmniejszenie syntezy i uwalniania melatoniny.

Starzenie się związane jest ze zwapnieniem szyszynki, co przekłada się na zmniejszenie produkcji melatoniny.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki