WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się Biathlon na stadionie Schalke w Gelsenkirchen

Biathlon na stadionie Schalke w Gelsenkirchen

07.11.2016, godz. 00:00
Biathlon na stadionie Schalke w Gelsenkirchen
foto: Materiały prasowe

Nie ma wątpliwości, że 28 grudnia 2016 r. każda zawodniczka i każdy zawodnik, który liczy się w światowym biathlonie znajdzie się w Gelsenkirchen. Spotkają się na piłkarskim stadionie, na którym na co dzień rozgrywa swoje mecze drużyna Schalke. To przecież największa na świecie impreza biathlonowa, czyli IKK Classic Biathlon WorlTeam Challenge.

Zawody biathlonowe rozgrywane są zwykle tam, gdzie nie ma kłopotu z obfitością śniegu czyli w Skandynawii, w Rosji, w Alpach. Wyjątek od tej reguły powstał za sprawą Herberta Fritza Wengera. Ten były biathlonista i biegacz narciarski szukał oryginalnego miejsca, w którym można by rozegrać zawody. Najpierw znalazł Bottrop, ośrodek narciarstwa dla amatorów, zbudowany na górniczych hałdach w samym centrum Zagłębia Ruhry ale kiedy wszedł na hałdy, zobaczył w odległości paru kilometrów dach stadionu Veltins Arena w Gelsenkirchen i to tam w efekcie zdecydował się zorganizować to wielkie wydarzenie sportowe.

Stadion jest tak naprawdę wielofunkcyjną halą, w której wcześniej rozgrywano mecze piłki ręcznej, hokeja i która służyła czasem również jako hala koncertowa.
Sceptycy pukali się w głowy, ale sukces pierwszych zawodów biathlonowych w Gelsenkirchen, rozegranych w roku 2002 przewyższył oczekiwania - obejrzało je 35 000 widzów i 5 mln telewidzów. W żadnej imprezie w tej dyscyplinie, widzowie nie uzyskali tak bezpośredniego dostępu do trasy. Niebezpieczeństwo jakie stwarzała strzelnica zmniejszono przez instalację kuloodpornych szyb ale sprawę rozwiązano radykalnie w roku 2010, w którym zawodnikom wręczono karabinki laserowe. Od tamtej pory, organizatorzy „biathlonów na Schalke" doszli do wielkiej wprawy. Przede wszystkim nauczyli się radzić sobie z głównym problemem, jakim jest zaopatrzenie w śnieg. W tym roku zgromadzonych zostanie aż 5 000 m3 śniegu, który zostanie przywieziony z pobliskiego Sauerlandu.

Bilety na zawody w Gelsenkirchen są już w sprzedaży i idą jak woda. Kibice tej dyscypliny twierdzą, że niepowtarzalna atmosfera zawodów jest ich dodatkowym atutem. W tym roku na Veltins Arena i w jej najbliższej okolicy będzie ok. 43 000 widzów a widzów telewizyjnych w całej Europie może być nawet kilkanaście milionów.

Więcej informacji: www.biathlon-aufschalke.de/
Więcej informacji o turystyce w Zagłębiu Ruhry: www.ruhr-tourismus.de oraz w Niemczech: www.germany.travel
Dojazd: najlepiej tanimi liniami na lotnisko w Dortmundzie. Bezpośrednie przeloty z Katowic, Krakowa, Wrocławia i Gdańska (www.dortmund-airport.de)

 

.............

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: