BÓLE STAWÓW - objawy, co robić

2011-12-20 3:00

Bolące, obrzmiałe, sztywne stawy, zaczerwieniona skóra wokół nich, uczucie rwania, zwłaszcza w godzinach porannych, bóle w okolicy lędźwiowej... Tego typu objawy mogą być oznaką wielu schorzeń stawów mających różne podłoże.

Przyczyna większości chorób reumatycznych (pod nazwą "reumatyzm" kryje się co najmniej 100 róż-nych schorzeń) wciąż pozostaje nieznana. Ryzyko zwiększają niedoleczone infekcje wirusowe, stresy, zaburzenia hormonalne, urazy. Niektóre schorzenia mają podłoże autoimmunologiczne - układ odpornościowy zaczyna wówczas atakować i niszczyć własne tkanki.

Chroń stawy

Osoby starsze często cierpią na zwyrodnienie stawów na skutek ich przeciążenia. W tym przypadku czynnikami sprzyjającymi zachorowaniu są też nadwaga, brak ruchu (albo nadmierna, nieprawidłowa aktywność fizyczna), niewłaściwie leczone uszkodzenia kości.

Jedną z coraz powszechniejszych chorób stawów jest dna moczanowa - choroba spowodowana odkładaniem się w stawach kryształków kwasu moczowego. Określa się ją także jako "chorobę z dobrobytu", gdyż osadzanie się kryształków jest związane z dietą bogatą w mięso i tłuszcze zwierzęce oraz nadużywaniem alkoholu.

Chłodź i grzej

W łagodzeniu bólów i obrzęków pomocne okazują się niesterydowe leki przeciwzapalne, maści, żele. Maści i żele najczęściej zawierają substancje rozgrzewające i przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, nierzadko są to preparaty ziołowe.

Bóle mogą złagodzić ciepłe okłady, ciepłe kąpiele, choć w pewnych stanach wskazane są najpierw chłodne, a dopiero potem ciepłe.

Ważna jest też dieta. Powinna się opierać na większej ilości warzyw, owoców, zbóż. Istotna jest też umiarkowana, ale systematyczna aktywność fizyczna. A rano należy zarezerwować sobie czas, choćby 5 minut, na rozruszanie.

WAŻNE

Zwiększone spożycie kwasów omega-3 zmniejsza ból i obrzmienie stawów. Źródłem tych kwasów są tłuste ryby morskie, np. sardynka, łosoś, śledź, tuńczyk, oraz oleje roślinne, zwłaszcza rzepakowy, lniany i z orzechów włoskich. Stawom potrzebne są także kolagen, glukozamina i chondroityna, które naturalnie występują w naszym organizmie, ale na skutek różnych chorób może być ich za mało.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki