Bolesna, swędząca opryszczka

2010-05-24 4:00

Te zazwyczaj małe bolesne pęcherzyki pojawiają się na ustach w szczególnych sytuacjach, np. po zbyt długim opalaniu, w stresie, przemęczeniu, przeziębieniu, w niektórych schorzeniach

W większości przypadków opryszczkę wargową powoduje typ I herpes wirusa. Niekiedy, bardzo rzadko, zdarza się, że wywołuje ją typ II, odpowiedzialny za opryszczkę narządów płciowych.

Winowajca może całymi latami pozostawać w organizmie w stanie utajenia, nie czyniąc żadnych szkód, ale wystarczy, żeby zadziałał jakiś czynnik (np. infekcja wirusowa), który uaktywni wirusa, i już na wargach w całej swej okazałości wykwita opryszczka.

Wirus herpes jest niezwykle zakaźny. Bardzo łatwo przenosi się przez pocałunki, ale też np. na brzegu szklanki. Zwykle wykwity po kilkunastu dniach goją się same. Najpierw wypełniają się płynem, potem zasklepiają, wysychają i znikają. Jednak nierzadko może dojść do pojawienia się rozleglejszych owrzodzeń, głównie u osób z osłabionym układem odpornościowym lub z zakażeniem zlokalizowanym w pobliżu oczu. W tym drugim przypadku należy jak najszybciej użyć kropli lub maści do oczu o działaniu przeciwwirusowym.

Niezależnie od lokalizacji i rozległości opryszczki warto od razu zadziałać, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się jej. Może też dojść do wtórnego zakażenia bakteryjnego, co może grozić jeszcze poważniejszymi powikłaniami.

Ból towarzyszący tej chorobie można złagodzić, stosując doustnie niesterydowe środki przeciwzapalne. Natomiast przyłożenie kostki lodu czy też wacika zmoczonego w zimnym mleku przyspiesza jej gojenie. Zwłaszcza gdy pojawiają się pierwsze objawy opryszczki, czyli kłucie, mrowienie, swędzenie.

Złagodzić dolegliwości pomaga także powolne picie zimnych napojów, ssanie zamrożonych soków owocowych, smarowanie zmian środkami znieczulającymi, ogólnie dostępnymi w aptekach.

Należy w tym czasie unikać drażniących, słonych i kwaśnych potraw. Uwaga, nie wolno nakładać w tym czasie makijażu, gdyż mogłoby to doprowadzić do zaostrzenia zmian lub nawet wtórnego zakażenia bakteryjnego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki