Choroby weneryczne: objawy, rodzaje, kiedy można je wykryć w badaniu?

2015-02-11 18:59

Jakimi chorobami wenerycznymi można zarazić się przez seks? Oto rodzaje chorób przenoszonych drogą płciową. Sprawdź, jakie są ich objawy i po jakim czasie od stosunku seksualnego można je wykryć w badaniu.

Przez nierozważne stosunki seksualne bez zabezpieczenia (a w przypadku niektórych chorób - pomimo) możesz zarazić się wieloma chorobami wenerycznymi, czyli przenoszonymi drogą płciową. Istnieje dużo rodzajów chorób wenerycznych, spośród których wyróżnia się: bakteryjne, grzybiczne, pasożytnicze oraz wirusowe choroby weneryczne.

Jakie są objawy chorób wenerycznych i w jakim czasie od stosunku można je wykryć w badaniu? Oto najważniejsze informacje.

Zobacz: Czym można zarazić się przez seks? Sprawdź, jak może się skończyć nierozważna walentynkowa przygoda!

Choroby weneryczne i ich objawy

1. Bakteryjne choroby weneryczne

Chlamydioza

To jedna z najczęściej spotykanych bakteryjnych chorób wenerycznych. Dotyka młode osoby, do 30. roku życia. Chlamydiozę wywołuje bakteria Chlamydia trachomatis. To bardzo niebezpieczna choroba, która może zagrażać życiu. Powoduje poronienia i bezpłodność. Chlamydiozą można zarazić się przez stosunek tradycyjny, oralny i analny.

Objawy: pieczenie cewki moczowej przy oddawaniu moczu, śluzowata wydzielina z cewki moczowej lub wydzielina o nieprzyjemnym zapachu z pochwy, krwawienie po stosunku lub między miesiączkami, zapalenie i ból jąder, ból w podbrzuszu.

Aby wykryć chlamydiozę należy poddać się badaniom wymazu z szyjki macicy, cewki moczowej lub z moczu. Leczenie trwa zazwyczaj 7 dni. Należy zażywać antybiotyki, a trzy tygodnie później powtórzyć badania.

Kiła

To jedna z najgroźniejszych chorób wenerycznych, wywoływana przez spiralną bakterię, zwaną krętkiem bladym. Kiłą można zarazić się w czasie seksu klasycznego, oralnego i analnego. W niektórzych przypadkach może dojść do zarażenia kiłą przez pocałunek, ponieważ choroba atakuje nie tylko narządy płciowe, ale także jamę ustną!

Objawy: niewielkie owrzodzenia, powiększone węzły chłonne (po ok. 2 tygodniach od zarażenia), wysypka na skórze główy, dłoni, paznokciach, gorączka, ból gardła i głowy, kłykciny (po 2-3 miesiącach od zarażenia), guzy, problemy z sercem, wątrobą (nawet po kilku latach od zarażenia).

Rzeżączka

To choroba zakaźna układu moczowo-rozrodczego. Wywołuje ją bakteria dwoinki, zwana jako gonokok. Rzeżączką można zarazić się w czasie seksu klasycznego, oralnego oraz analnego. Chorobą można się zarazić nawet przez używanie ręcznika zakażonej osoby czy przez siadanie na muszki klozetowej, na której bytują bakterie. Rzeżączka wywołuje niepłodność, problemy z ciążą, zapalenia narządów wewnętrznych.

Objawy: u mężczyzn pojawiają się nawet do dwóch tygodni od zarażenia i są to - ból cewki moczowej, ropna wydzielina z cewki moczowej, obrzęk jąder, zapalenie żołędzia, u kobiet pojawiają się od tygodnia do dwóch od zarażenia - ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, ropne upławy z pochwy, bóle w podbrzuszu.

2. Grzybiczne choroby weneryczne

Kandydoza

Wywołana przez drożdżaki, które zamieszkują organizm człowieka. Kandydoza można pojawić się po długim przyjmowaniu antybiotyków czy przez osłabiebie układu immunologicznego, niewłaśniwą dietę, antykoncepcję hormonalną czy nawet nieodpowiednie ubranie. Można się też nią zarazić przez stosunek seksualny oraz używanie wspólnych ręczników, gąbek do mycia i mydła.

Objawy: świąt, podrażnienie, pieczenie w okolicach intymnych, upławy o białym kolorze i nieprzyjemnych zapachu.

3. Pasożytnicze choroby weneryczne

Rzęsistkowica

Chorobą można zarazić się w wyniku kontaktu seksualnego klasycznego, analnego lub oralnego, a także przez używanie środków higienicznych osoby chorej, a nawet spożywanie żywności, na której znajdują się rzęsistki, czyli pasożyty.

Objawy: ból, pieczenie, świąt w okolicach narządów rodnych, pieczenie i ból podczas oddawania moczu, upławy z pochwy o zielonkawym lub żółtym kolorze, zaczerwienienie w okolicy warg sromowych, wypryski na narządach rodnych, obrzęk, zaczerwienienie i podrażnienie członka.

Świerzb

To choroba skórna, którą z łatwością można się zarazić przez kontakt fizyczny. Pasożyt, świerzbowiec ludzki, który wywołuje chorobę, żywi się komórkami skóry. Larwy świerzbowca osiągają dojrzałość po trzech tygodniach.

Objawy: intensywne swędzenie skóry, pojawienie się na skórze korytarzy świerzbowych, wysypka grudkowo-pęcherzykowa.

Wszawica łonowa

Choroba przenoszona drogą płciową lub przez noszenie odzieży chorej osoby czy używanie tej samej pościeli.

Objawy: silny świąt okolic łonowych i podbrzusza, plamy błękitne.

4. Wirusowe choroby weneryczne

HIV

To wirus niedoboru odporności, wywołuje AIDS. Można się nim zarazić przez stosunek seksualny lub kontakt z krwią osoby zakażonej.

Objawy: HIV nie daje objawów, wykrycie wirusa jest możliwe dzięki specjalistycznym testom, takim jak test przesiewowy ELISA, test potwierdzający lub Western blot.

HPV

Wirus HPV powoduje kłykciny kończyste, czyli brodawki na narządach płciowych. Wirusem można zarazić się przez stosunek seksualny. Choroba rozwija się w ciągu 3 miesięcy, u mężczyzn występuje najczęściej na żołędzi (pod napletkiem), u kobiet brodawki znajdują się na ścianie waginy.

Objawy: brodawki na narządach płciowych, brodawki mogą być stanem przednowotworowym szyjki macicy i innych narządów.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki