WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości dzieje się Chorzy na schizofrenię nadal bez równego dostępu do leków

Chorzy na schizofrenię nadal bez równego dostępu do leków

21.09.2016, godz. 02:00
Schizofrenia
foto: SHUTTERSTOCK

Eksperci z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego alarmują: aktualna lista leków refundowanych dyskryminuje chorych na schizofrenię. Według wstępnych szacunków nadal bez możliwości skorzystania ze skutecznej i nowoczesnej terapii pozostaje co najmniej 60 tys. pacjentów!

Przełomem w leczeniu schizofrenii było pojawienie się tzw. inteligentnych leków - długodziałających neuroleptyków (LAI - long-acting injections). Cechuje je wysoka skuteczność, dzięki nim o ponad 60 proc. maleje ryzyko hospitalizacji chorych. To, co przede wszystkim odróżnia je od leków starszej generacji, to forma podania. Już nie codzienne tabletki, o zażyciu których chorzy często zapominali, ale zastrzyki raz na miesiąc, podawane pod okiem lekarza, które gwarantują, że lek utrzymuje się w organizmie chorego, a choroba jest pod kontrolą.

Refundacja dla wybranych

I właśnie jeden z takich inteligentnych leków - paliperydon cały czas nie jest dostępny dla chorych w Polsce. Choć na liście pojawił się nowy lek - aripiprazolum, duża część pacjentów pozostaje nadal bez dostępu do nowoczesnego leczenia. - Problem braku dostępności do leku w iniekcji raz na miesiąc dla tysięcy chorych nadal jest aktualny - mówi psychiatra dr Iwona Patejuk-Mazurek z Mazowieckiego Specjalistycznego Centrum Zdrowia w Pruszkowie. - Ten nowy lek na liście refundacyjnej jest bowiem u nas przeznaczony do stosowania jedynie u tych chorych, którzy do tej pory byli leczeni za pomocą doustnej tabletki tegoż samego leku. A co z chorymi, którzy przyjmowali inne leki, czy to w formie tabletki, czy zastrzyku podawanego co 2 tygodnie? Dlaczego oni mają być gorsi i skazani na terapię lekami starszej generacji, dającymi liczne objawy uboczne.

Potrzeba więcej inteligentnych

Bez możliwości nowoczesnego leczenia pozostają wszyscy ci, którzy byli leczeni innymi lekami niż objęty refundacją aripiprazolum. - Uważamy, że aktualny kształt listy refundacyjnej będzie dyskryminował grupę chorych na schizofrenię. Nieprawdopodobne jest, by warunkować dostęp do leku o bardziej zaawansowanej formie przedłużonego uwalniania powracaniem do stosowania doustnej tabletki - wyraża swoją opinię w piśmie do Ministerstwa Zdrowia Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.

Leczenie pacjentów ze schizofrenią w Polsce dalece odbiega od światowych standardów - zwracają uwagę eksperci. Lek, którego potrzebuje w Polsce nawet 60 tysięcy chorych, jest objęty refundacją niemal we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Polska i Cypr to jedyne kraje w Europie, w których pacjenci nie mogą być nim leczeni. Na świecie stosowany jest też już taki, który podaje się w zastrzykach tylko cztery razy w roku! To ogromna szansa dla chorych na schizofrenię, żeby normalnie funkcjonować i mieć kontrolę nad swoją chorobą.

Na rentę w wieku 38 lat

Jest singlem, ma ok. 43 lat, średnie wykształcenie. Na rentę przeszedł w wieku 38 lat, a pierwsze objawy pojawiły się u niego w wieku 27 lat. Tak wygląda statystyczny chory na schizofrenię. Na rencie jest ponad 60 proc. z nich, a pracuje zaledwie 15 proc. Mogłoby być ich znacznie więcej, gdyby byli odpowiednio leczeni i prowadzeni.

Każdego roku na polskich oddziałach psychiatrycznych znajduje się ok. 9 tys. chorych na schizofrenię. To ludzie młodzi, mający przed sobą całe życie. Normalne życie, bo z tą chorobą można normalnie funkcjonować, jeśli chory będzie miał odpowiednią opiekę i dostęp do nowoczesnych terapii.

Zobacz: ZAPRASZAMY NA KINOWTOREK SENIORA!

tagi: schizofrenia
autor: Bożena Staiak zobacz inne artykuły tego autora
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: