WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się Co to są badania prenatalne?

Co to są badania prenatalne?

05.10.2016, godz. 14:19
Laboratorium, badania, leki
foto: EAST NEWS

Co to są badania prenatalne? Kiedy zrobić badania prenatalne? Ile kosztują badania prenatalne? Badania prenatalne pozwalają odpowiedzieć na najważniejsze pytanie matki, która oczekuje przyjścia swojego dziecka na świat. Mianowicie - czy dziecko urodzi się zdrowe? To bardzo ważne badania, które umożliwiają szybkie wykrycie ewnentualnej choroby płodu i natychmiastowe rozpoczęcie leczenia, a co za tym idzie - uratowania zdrowia, lub nawet życia niemowlęcia.

Na przestrzeni ostatnich lat medycyna bardzo poszła do przodu. Nie trzeba już czekać do narodzin, by dowiedzieć się, czy z dzieckiem wszystko jest w porządku i czy płód rozwinął się prawidłowo. Teraz wystarczy wykonać właśnie badania prenatalne. Są to badania płodu, kiedy jeszcze przebywa w macicy matki. W 90% pozwalają wykluczyć lub wykryć wszelkie nieprawidłowości w rozwoju dziecka i w tym drugim przypadku umożliwiają natychmiastowe podjęcie leczenia. To bardzo ważna wiedza dla przyszłej mamy, która musi przygotować się na wszelkie trudności związane z wychowaniem dziecka.

Istnieją dwa rodzaje badań: inwazyjne, czyli takie, do których niezbędne jest pobranie materiału otaczającego płód, oraz nieinwazyjne, które opierają się na pobraniu krwi, lub prześwietleniu płodu. Badania nieinwazyjne są całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka, a dopiero ich wynik stanowi podstawę do wykonania badania inwazyjnego. Badanie inwazyjne polega na pobraniu komórkek płodu, by potem poddać je dokładnej analizie. Badania prenatalne najczęściej wykonuje się u przyszłych mam po 35. roku życia, bo po przekroczeniu tego wieku wzrastają szanse, na ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu Downa lub innych chorób tego typu. Ile kosztuje takie badanie? Kobiety po 35. roku życia mają je zapewnione za darmo. Rozbieżność w kosztach dla matek nie spełniających wymogów darmowego badania jest ogromna: ceny wahają się od 250 zł, aż do 2500 zł za badania przesiewowe. Warto też pamiętać, że nie są to jedyne badania wskazane do wykonania w ciąży! Oprócz podstawowych, jak morfologia czy USG, warto też wykonać badanie glukozy lub na przykład KTG płodu, które pozwala monitorować czynności serca płodu.

Zobacz też: ONR składa wniosek do prokuratury na "Czarny protest"!

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: