WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości dzieje się Czego nie można jeść w ciąży: sery z niepasteryzowanego mleka i surowe mięso

Czego nie można jeść w ciąży: sery z niepasteryzowanego mleka i surowe mięso

15.09.2011, godz. 14:00
Czego nie można jeść w ciąży, ciąża
foto: EAST NEWS

Kobiety w ciąży powinny wyjątkowo dbać o siebie i o swoje nienarodzone dziecko. Należy w tym czasie szczególnie zwracać uwagę na to co się je i pije. Czego nie powinny jeść kobiety w ciąży? Wiele osób twierdzi, że sery pleśniowe są w ciąży zakazane - czy to prawda? Oto odpowiedzi.

Kobiety w ciąży powinny jeść zdrowe i świeże produkty. Czego powinny unikać? Oto lista tych produktów:

Sery pleśniowe - to nie prawda, że wcale nie można ich jeść. Trzeba zwracać szczególną uwagę na skład - jeśli jest w nim mleko niepasteryzowane - NIE JEMY. Powinno się uważać na produkty regionalne, takie jak oscypki, które mogą zawierać mleko niepasteryzowane. W Polsce produkty mleczne robione są głównie z mleka pasteryzowanego, ale najlepiej upewnić się przed zakupem. Produkty zagraniczne lepiej ograniczyć, ponieważ właśnie one mogą zawierać niepasteryzowane mleko, dlatego, że w innych krajach nie ma takich samych zasad żywieniowych, jakie są w Polsce. Powodem, dla którego nie powinno się jeść serów pleśniowych jest bakteria listeria, która jest niebezpieczna dla płodu.

Ryby wędzone i surowe, surowe owoce morza - w ciąży należy unikać surowych owoców morza i ryb, a także niektórych ich gatunków: są to m.in. okonie, szczupaki, sandacze - podaje serwis BabyBoom.pl. Jest to zła wiadomość dla wielbicielek sushi. W ciąży lepiej jeść sushi wegetariańkie. Ryby wędzone, w których nie wszystkie bakterie zostaną zniszczone i ryby surowe mogą zawierać bakterie powodujące toksoplazmozę.

Surowe mięso, krwiste, niedosmażone befsztyki - podczas ciąży unikajmy jedzenia tataru, szynki parmeńskiej i surowego lub niedogotowanego bądź niedosmażonego mięsa. Te produkty również mogą spowodować zachorowanie na toksoplazmozę.

Surowe jajka i jajka na miękko - należy uważać, aby nie jeść zbyt krótko gotowanego jajka, ponieważ możemy zarazić się salmonellą. Surowe jajka dodaje się do niektórych kremów, ciast robionych na zimno, bez pieczenia. Należy na nie uważać.

Napoje gazowane - lepiej ograniczać napoje kolorowe i jednoczesnie  gazowane, ponieważ zawierają dużo cukru, albo co gorsza nieznanych substancji słodzących, są sztucznie barwione i aromatyzowane. Na portalu Polki.pl czytamy, że zawarty w tych napojach dwutlenek węgla może podrażniać przewód pokarmowy.

Alkohol - to oczywiste, że w czasie ciąży nie pijemy alkoholu. Nie chcemy, aby rozwój dziecka został zaburzony.

Jeżeli nie mamy pewności czy możemy zjeść dany produkt - zapytajmy lekarza zanim to zrobimy.

autor: oprac. Emilia Wiśniewska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: