WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości dzieje się Czy test ciążowy można robić wieczorem?

Czy test ciążowy można robić wieczorem?

12.02.2014, godz. 16:54

Choć współczesne testy ciążowe są bardzo czułe, zaleca się je wykonywać z moczu porannego. Co nie oznacza, że zrobiony wieczorem da zawsze błędny wynik. Zdecydowanie od pory dnia, ważniejszy jest dzień cyklu. Test ciążowy możemy zrobić najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki.

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie o jakiej porze dnia najlepiej wykonać test ciążowy, warto po prostu poznać jego działanie. Testy ciążowe wykrywają w moczu obecność hormonu HCG - gonadropiny kosmówkowej.  HCG co to za hormon? Gonadropina kosmówkowa (HCG) to hormon wydzielany przez płód po zagnieżdżeniu się w macicy. W pierwszych tygodniach ciąży jest go dużo (na początku ciąży jego poziom sukcesywnie wzrasta), później stopniowo spada. Pojawia się w moczu po zagnieżdżeniu się jajeczka w macicy czyli mniej więcej w dniu spodziewanej miesiączki.

Kiedy zrobić test ciążowy?

Z powyższego wynika, że jeżeli jest się w ciąży, hormon HCG będzie obecny w twoim moczu o każdej porze dnia i nocy. Zaleca się jednak, by test wykonać rano, bo po nocy jest on najmniej rozcieńczony i stężenie HCG jest największe (może być zmniejszone, gdy kobieta wstawała w nocy do toalety), poza tym poziom HCG w ciągu dnia sukcesywnie spada. Dzień przed wykonaniem testu ciążowego warto też nie pić zbyt dużej ilości płynów.

Czy test ciążowy może się mylić?

Jeśli przestrzegamy instrukcji na opakowaniu, test powinien wyjść prawidłowo. Może się jednak zdarzyć, że jego wynik będzie fałszywy. I tu mamy dwa przypadki:

1. wynik fałszywie dodatni czyli nie jesteśmy w ciąży, a test pokazuje dwie kreski. Taka sytuacje zdarza się niezwykle rzadko na przykład na skutek przyjmowania jakiś leków hormonalnych.

2. wynik fałszwie ujemny czyli jesteśmy w ciąży, a wynik pokazuje, że nie np. kiedy stężenie HCG w moczu jest zbyt małe.

Dla pewności zawsze warto po około dobie, dwóch wykonać ponownie test.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: