WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się Czy Twój pies jedzie na urlop?

Czy Twój pies jedzie na urlop?

26.06.2017, godz. 00:00
Czy Twój pies jedzie na urlop?
foto: Materiały prasowe

Obecnie w wielu miejscach – pensjonatach i agroturystyce można bez problemu spędzić wakacje w towarzystwie swojego psa. Jednak najtrudniejszy bywa początek urlopu – czyli przetrwanie dłuższej podróży z czworonogiem. Trzeba się do niej dobrze przygotować, by nie okazała się stresująca dla wszystkich pasażerów łącznie z pupilem.

Kiedy podróżujemy samochodem, najlepiej zaplanować wyjazd na wczesny ranek lub wieczór. Wówczas psu nie będzie dokuczała wysoko temperatura. Należy unikać jazdy samochodem z psem podczas największego upału, czyli pomiędzy godziną 11, a 17. Nawet jeśli samochód jest wyposażony w klimatyzację, to nie należy jej nadużywać, gdyż zwierzę może się przeziębić.

Wygodnie i bezpiecznie

Małe psy nie powinny kręcić się po samochodzie, ale podróżować w przypiętym pasami transporterze. Musi on być na tyle duży, aby pupil mógł w nim stanąć, obrócić się i położyć. Powinny mieć też ażurową kratkę, która będzie psu pozwalała przez cały czas widzieć właściciela albo innego członka rodziny. Wówczas pies nie będzie się tak bał. Ważne jest również, by zagadywać do pupila spokojnym i serdecznym głosem. Większe psy najlepiej przewozić w otwartej części bagażowej, którą wcześniej należy odpowiednio przystosować. Producenci oferują nam takie akcesoria jak: pasy bezpieczeństwa dla psa, specjalne klatki transportowe, maty, szelki, transportery itp. Są też na rynku specjalne kratki oraz przegrody do bagażnika dla psów. Tworzą one barierę pomiędzy siedzeniami, a bagażnikiem, a ich solidna konstrukcja zapobiega przemieszczeniu się psa do wnętrza auta, jednocześnie zapewniając przestrzeń i swobodę ruchów w jej obrębie. Kratka pozwala też pupilowi obserwować to, co się dzieje za oknem oraz widzieć pasażerów. Jednak, jeśli ma on chorobę lokomocyjną, lepiej założyć przyciemniające osłonki na szyby, by zwierzak nie widział poruszających się za oknem przedmiotów. Transporter czy miejsce w bagażniku należy wyłożyć czymś miękkim, na czym pies wyczuje swój zapach, np. włożyć tam jego materac.

Konieczne przerwy!

Podczas podróży z psem należy co dwie godziny zatrzymywać się na krótkie postoje. Weźmy ze sobą butelkę z wodą i miskę dla psa i podajmy mu ją, gdy się zatrzymamy. Trzeba też z nim parę minut pospacerować, aby mógł w spokoju załatwić swoje potrzeby fizjologiczne i trochę się rozruszać. Absolutnie nie zostawiajmy psa samego w aucie!

Na uspokojenie

Przed dłuższą podróżą przyzwyczajajmy psa do samochodu, robiąc z nim krótkie przejażdżki zakończone przyjemnym dla niego spacerem. Wówczas zacznie kojarzyć jazdę z czymś przyjemnym. Na krótko przed wyjazdem warto z nim odbyć relaksujący spacer połączony z zabawą, aby się trochę zrelaksował i zmęczył. Jeżeli pupil szczególnie się denerwuje w samochodzie, warto zaopatrzyć się wcześniej w uspokajające feromony. Można wybierać między nasączonymi nimi obrożami, chusteczkami i sprayami, którymi spryskujemy transporter lub miejsce, gdzie zwierzę leży. Nie stosujmy na własną rękę innych preparatów uspokajających, zasięgnijmy w tej sprawie opinii weterynarza, który pomoże dobrać odpowiedni środek. W przypadku nerwowych psów ważne jest, aby nie podawać im posiłku na kilka godzin przed jazdą.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Nim wyjedziemy na wakacje sprawdźmy, czy pies ma wszystkie konieczne szczepienia (szczepienie przeciwko wściekliźnie nabiera mocy dopiero po trzech tygodniach). Zabezpieczmy go też przed pasożytami (kleszczami, pchłami) aplikując mu specjalne krople albo obroże odstraszającą te owady. Weźmy ze sobą zapasową smycz i kaganiec, a do obroży przywieśmy zawieszkę z numerem naszego telefonu (ewentualnie dodatkowo zaczipujmy zwierzę). W nowym otoczeniu pies może zareagować nerwowo np. na innego psa i uciec, a potem nie umieć wrócić. Warto też mieć ze sobą zapas karmy, którą pies jada, gdyż może się zdarzyć, że w miejscu do którego pojedziemy, nie będzie można jej kupić. Jeśli wybieramy się zagranicę, pies musi mieć wyrobiony paszport. Można to załatwić u weterynarza.

W pociągu

Podróż z psem koleją wymaga wykupienia dla niego biletu. Jeden opiekun może podróżować tylko z jednym psem. Od opłat zwolnione są małe psy przewożone w transporterze czy specjalnej torbie odpowiedniej do położenia na kolanach.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: