WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV

Czym jest DDA?

18.05.2017, godz. 12:03
gwałt przemoc kobieta
foto: SHUTTERSTOCK

DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików, to problem, z którym zmaga się spora cześć społeczeństwa. Dzieci alkoholików w swoje dorosłe życie wkraczają z ogromnym bagażem traumatycznych doświadczeń, które w negatywny sposób wpływają na ich życie. Czym dokładnie jest syndrom DDA i jakie objawy najczęściej dostrzegamy u Dorosłych Dzieci Alkoholików?

DDA - co to jest? Rozwinięcie tego skrótu to Dorosłe Dzieci Alkoholików i jak już sama nazwa wskazuje, chodzi o osoby, które były wychowywane przez rodzica z problemem alkoholowym. Takie osoby przez wiele traum, które przeszły w dzieciństwie, nie radzą sobie w dorosłym życiu. Pomijając już kwestie, iż prawdopodobieństwo, że dorosłe dzieci alkoholików same również zostaną alkoholikami jest cztery razy większe niż w przypadku innych dzieci, to samo przeżycie, brak poczucia bezpieczeństwa, ciepła, miłości wpływa destrukcyjnie na psychikę takiego dziecka.

Człowiek z syndromem DDA  ma problemy z wyrażaniem i okazywaniem emocji oraz budowaniem głębszych relacji, chce wszystko kontrolować. Czuje się bezwartościowy, osamotniony, skrzywdzony. Wykazuje nasilone tendencje wrogości i nieufności wobec innych, nie odczuwa radości. Osoby z syndromem DDA są uważane za grupę podwyższonego ryzyka występowania problemów i zaburzeń rozwojowych, takich jak: zaburzenia zachowania, ADHD, impulsywność, zaburzenia lękowe i depresyjne, problemy socjalizacyjne. Ratunkiem dla takich osób jest terapia DDA u psychologa.

Zobacz: Choroby celebrytów. Hemoroidy symbolu SEKSU i opryszczka narządów rodnych gwiazdu POPU!

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: