WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się Czym pryskać pomidory, żeby je chronić przed chorobami? Środki ochrony pomidorów

Czym pryskać pomidory, żeby je chronić przed chorobami? Środki ochrony pomidorów

27.05.2014, godz. 11:36

Jak wyhodować na własnej działce piękne i zdrowe pomidory? Czy da się uprawiać pomidory bez oprysków? Czy chemiczne środki ochrony roślin są niezbędne? Jak i czym pryskać pomidory w ogródku?

Niestety, wyhodowanie pięknych pomidorów we własnym ogrodzie bez stosowania chemicznych środków ochrony roślin nie jest łatwe - co nie znaczy, że niemożliwe. Decydując się na uprawę w pełni ekologiczną, musimy liczyć się z ryzykiem utraty plonów; nagrodą będą zdrowsze owoce. Jeszcze dwadzieścia lat temu uprawa pomidorów bez ochrony chemicznej była normą; dziś choroby grzybowe, przede wszystkim zaraza ziemniaczana, atakują najwyraźniej częściej i są groźniejsze.

Ochrona pomidorów: profilaktyka

Lepiej, łatwiej i taniej zapobiegać, niż leczyć. Aby uchronić się przez chorobami grzybowymi, musimy zadbać o profilaktykę. Pomidorów nie sadzimy  w tym samym miejscu rok po roku, nie wykorzystujemy też stanowisk po innych psiankowatych (ziemniaki, papryka). Jeśli wystąpiły objawy choroby - w tej części ogrodu nie sadzimy pomidorów przez 5 lat, a kolejną grządkę zakładamy możliwie daleko.

Pomidory chronimy przed deszczem; najlepiej sprawdzają się dobrze wietrzone tunele foliowe, albo przynajmniej daszki osłaniające liście przed zmoczeniem.
Kupując sadzonki pomidorów wybieramy tylko odmiany odporne na zarazy, zwłaszcza wcześnie owocujące - niestety, Bawole Serca i inne podatne na choroby odmiany pomidorów nie mają większych szans na obfite plony. Rozsadę możemy też przygotować sami, nie ryzykujemy wtedy przyniesienia zarazy ze sklepu.

Pomidory: kontrola roślin

Rośliny regularnie obserwujemy, pojedyncze porażone egzemplarze bez wahania niszczymy, paląc albo wynosząc poza granice ogrodów; stosowane bywa też zakopywanie roślin na głębokości min. 1,5 metra.

Pomidory: naturalne środki ochrony

Środki te działają wyłącznie przy regularnym stosowaniu i tylko wtedy, gdy zaczniemy opryski przed wystąpieniem choroby; wzmacniają ochronę rośliny, ale jej nie uleczą, gdy choroba już wystąpiła. Do tej kategorii zaliczamy: opryski mlekiem, opryski gnojówką ze skrzypu i gnojówką z pokrzywy. Miedzian. Najczęściej stosowany na działkach, niestety nie zawsze skuteczny.

Pomidory: mocniejsze środki ochrony

W uprawie pomidorów stosować można również inne, silniejsze środki chemiczne o różnorodnym działaniu; preparaty te to np. Ridomil, Curzate, Acrobat, Amista, Mospilan, Talstar... Przy stosowaniu chemicznych środków ochrony roślin zawsze należy przestrzegać okresu karencji, a sam zabieg przeprowadzać zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu!

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: