WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości dzieje się Dalie, begonie, kanny - jakie byliny sadzimy wiosną

Dalie, begonie, kanny - jakie byliny sadzimy wiosną

03.04.2010, godz. 04:23
Dalie
foto: Brak agencji
Niektóre byliny uprawiane w ogrodach pochodzą z cieplejszego klimatu i w naszych warunkach nie zimują w gruncie.

Ich bulwy i kłącza sadzi się wiosną, a jesienią wykopuje i przechowuje w pomieszczeniach. Należą do nich m.in. dalie, begonie bulwiaste, krokosmie, pacioreczniki, zawilce wieńcowate.

Paciorecznik ogrodowy (kanna) - osiąga od 60 do 200 cm wysokości. Jego duże kwiaty mogą być kremowe, żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone lub dwubarwne, z kontrastowym obrzeżeniem lub nakrapiane. Pacioreczniki kwitną od lipca do jesiennych przymrozków. Wymagają słonecznego stanowiska oraz żyznej, zasobnej w próchnicę i dostatecznie wilgotnej gleby.

Dalie ogrodowe - znakomicie nadają się do nasadzeń jednogatunkowych. Wystarczy posadzić kilka odmian dobranych kolorystycznie, aby stworzyć efektowną rabatę. Pełnia kwitnienia dalii przypada na lipiec i sierpień. Kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne, białe, żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone, bordowe, również dwubarwne. Dalie można uprawiać na każdej przeciętnej, byle nie podmokłej glebie. Wymagają miejsc ciepłych i słonecznych.

Begonia bulwiasta - ma liczne odmiany o różnym pokroju roślin oraz kształcie i rozmiarze kwiatów. Odmiany wielkokwiatowe mają wzniesione pędy i duże kwiaty o płatkach postrzępionych lub karbowanych i bogatej gamie barw, od białej przez żółtą, pomarańczową i różową do ciemnoczerwonej i bordowej. Begonie bulwiaste kwitną od początku lata do jesieni. Wymagają żyznego, próchnicznego podłoża i regularnego podlewania oraz lekko ocienionego stanowiska.

Czytaj więcej na

autor: dr Monika Latkowska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: