WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości dzieje się Diety dla niej i dla niego

Diety dla niej i dla niego

15.03.2017, godz. 05:00
kobieta, odchudzanie, dieta,
foto: Materiały prasowe

Odchudzanie nie jest krótkim i prostym procesem. Ładna figura zależy od wielu czynników, między innymi od wieku, budowy ciała oraz... płci. Zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze są inne dla kobiet i inne dla mężczyzn, dlatego też i odchudzanie wygląda inaczej u pań i panów. Chociaż panie odchudzają się częściej, to mężczyźni mają większe szanse na trwały sukces.

Skład diety

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni podczas odchudzania powinni zwracać uwagę na to, co i w jakiej ilości jedzą. Zapotrzebowanie na energię jest jednak inne u każdej płci. Przykładowo 30-letni mężczyznao prawidłowej masie ciała potrzebuje 2700 kcal na dobę, kobieta zaś 2000 kcal. Co więcej, panie powinny przykładać większą wagę do doboru produktów w diecie. Posiłki nie powinny dostarczać jedynie pustych kalorii, ale przede wszystkim być bogate w składniki odżywcze, w tym witaminy i składniki mineralne.

Zmiany hormonalne

Gospodarka hormonalna również nie jest sprzymierzeńcem kobiet. Mężczyźni swoją szybszą przemianę materii zawdzięczają testosteronowi, z kolei dominujący u pań estrogen wspomaga magazynowanie tkanki tłuszczowej. Kobiety przechodzą zmiany hormonalne, które utrudniają pozbycie się zbędnych kilogramów, np. podczas menopauzy. Częściej też niż mężczyźni borykają się z hormonalnymi schorzeniami, np. niedoczynnością tarczycy. Dodatkowo duża część płci pięknej zmaga się co miesiąc z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, który wzmaga apetyt na potrawy wysokokaloryczne, szczególnie słodycze.

Budowa ciała

Duże znaczenie ma także rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w ciele. Ciało mężczyzny składa się z 13-14 proc. tłuszczu, natomiast kobiety z 23-24 proc. Mężczyźni z natury mają większą zawartość tkanki mięśniowej, a kobiety tłuszczowej. Im więcej mięśni, tym łatwiej się odchudzić, ponieważ tkanka mięśniowa spala więcej kalorii, podczas gdy tkanka tłuszczowa stanowi jedynie materiał zapasowy. Mężczyźni gromadzą nadmiar tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej - typ jabłka. Kobiety zazwyczaj dotyka otyłość pośladkowo-udowa, czyli typu gruszki.

Tkanka tłuszczowa winą hormonów

Coraz więcej badań dowodzi, że rozmieszczenie tkanki tłuszczowej wiąże się z proporcjami hormonów, a nie z płcią, chociaż statystycznie kobiety częściej mają węższą talię niż biodra, a mężczyźni na odwrót. Te proporcje często zmieniają się, np. w przypadku kobiet z zespołem policystycznych jajników lub po menopauzie. U pań do kształtowania się figury typu gruszka przyczynia się często wysoki poziom progesteronu. Tłuszcz odkładany w rejonie ud i pośladków ma stanowić fizjologiczny zapas na czas ciąży i karmienia piersią.

Psychologia

Mężczyźni są bardziej konsekwentni w przypadku odchudzaniai w mniejszym stopniu kierują się emocjami. Kobiety niestety częściej "zajadają" emocje, pod wpływem stresu spożywają większą ilość niezdrowych produktów. Niebezpieczeństwem są również coraz częściej diagnozowane zaburzenia odżywiania, tj. anoreksja i bulimia, występujące w ogromnej większości wśród kobiet.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: