WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości dzieje się Dlaczego warto szkolić psa?

Dlaczego warto szkolić psa?

26.06.2017, godz. 00:00
Dlaczego warto szkolić psa?
foto: Materiały prasowe

Właściciele psów często zastanawiają się, czy zapisać psa na szkolenie, czy dać sobie z tym spokój... bo to niepotrzebny stres dla zwierzęcia. Jednak nauka ma sens! Dzięki niej pupil jest bardziej posłuszny na spacerze, co jest ważne szczególnie w przypadku dużych psów. Opanowanie przez zwierzę sztuki wykonywania różnych poleceń i komend daje możliwość jasnej komunikacji między nim, a właścicielem.

Szkolenie jest zasadne, jeśli po tym określeniem rozumiemy dobre wychowanie. Nie jest to więc tylko nauka różnych sztuczek, ale tworzenie relacji między psem, a właścicielem, który staje się jego przewodnikiem. Kiedy pupil dobrze rozumie jego polecenia i chętnie je wykonuje, może to zapobiec wielu nieprzyjemnym zdarzeniom. Istnieje zestaw komend, które każdy pies powinien znać, bo mogą uratować mu życie, np. zostaw, waruj, siad, do nogi. Można w ten sposób przeciwdziałać zjedzeniu przez psa czegoś toksycznego, przywołać go gdy zamierza się wdać się w psi pojedynek, lub kiedy zbytnio się oddali w pogoni za kotem, nie bacząc na jeżdżące samochody. Po odbyciu z psem kursu posłuszeństwa zawsze i wszędzie jest się w stanie przywołać go do siebie. Taka nauka zapewnia bezpieczeństwo i psu i jego panu.

Szczenięce lata...

Nauka powinna się rozpocząć od szczenięcia. Małego pieska warto nauczyć zachowania czystości w domu, umiejętności chodzenia na smyczy bez szarpania się oraz zostawania samemu w domu. Wszystkie te umiejętności należy wprowadzać stopniowo np. zostawmy pieska samego na 15 minut. Ubieramy się i szykujemy do wyjścia tak jak zazwyczaj, ale po zamknięciu drzwi pozostajemy w pobliżu i nasłuchujemy czy nasz pies hałasuje, czy zachowuje się spokojnie. Nagrodźmy go po powrocie, jeśli zachowa się cicho. Nauka w dzieciństwie wyrobi u psa dobre nawyki.

Lepsze zrozumienie

Szkolenie może też służyć wzajemnemu poznawaniu się. Dzięki wspólnym treningom lepiej poznamy naszego psa, jego słabe i mocne strony. Będzie wiedział, że kiedy np. mówimy „siad" zawsze oznacza to, ze ma usiąść i niczego innego się od niego nie oczekuje. Psy nastawione są na współpracę z człowiekiem i lubią spełniać jego oczekiwania. Ponadto psy potrzebują stymulacji umysłowej i fizycznej, szkolenie zapewnia obie te potrzeby. Dzięki niemu pies nauczy się lepiej skupiać uwagę, poprawi się też jego kondycja.

Komfort dla właściciela

Z wyszkolonym psem łatwiej się żyje. Spokojnie chodzi na smyczy, a spuszczony z niej wraca na wołanie. Nie nabrudzi w domu, zostawiony sam niczego nie zniszczy i nie będzie szczekał denerwując sąsiadów. Udział w szkoleniu psa pod okiem instruktora buduje między właścicielem szczególną więź opartą na zrozumieniu i przywiązaniu. Daje też wiele możliwości wspólnej zabawy, np. przy aportowaniu piłki czy pokonywaniu przeszkód. Pamiętajmy jednak, że szkolenie powinno być oparte na systemie nagród, nie kar. Można psa uczyć samodzielnie, ale warto wziąć udział w grupowym szkoleniu z instruktorem, bo wtedy mamy możliwość korygowania własnych błędów i skorzystania ze wskazówek doświadczonego tresera. Nauka taka jest też odbywana systematycznie, co bardzo ułatwia psu opanowanie nowych umiejętności. By szkolenie było poprawne i skuteczne warto wybrać dobrą szkołę. Najlepiej wybierać te ośrodki, w których psy szkolone są Metodą Naturalną, a treserzy są członkami Polskiego Stowarzyszenia Treserów.

 

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: