WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się Dlaczego warto zbadać dno oka

Dlaczego warto zbadać dno oka

05.03.2012, godz. 02:00
Oko, okulista
foto:

Badanie dna oka, czyli ciśnienia panującego wewnątrz gałki ocznej, pozwala zdiagnozować nie tylko choroby okulistyczne, ale także wiele schorzeń ogólnoustrojowych.

Jest jednym z podstawowych badań okulistycznych. Pozwala ocenić stan siatkówki, naczyń krwionośnych i tarczy nerwu wzrokowego. Badanie dna oka umożliwia też rozpoznanie chorób plamki żółtej (np. zwyrodnienie plamki związane z wiekiem - AMD), jaskry, ciałka szklistego. Natomiast wysokie ciśnienie dna oka (nazywane również ciśnieniem śródgałkowym lub wewnątrzgałkowym) może być sygnałem takich chorób ogólnoustrojowych, jak:
- nadciśnienie tętnicze,
- cukrzyca,
- miażdżyca.

Kto musi się przebadać

Takiemu badaniu bezwzględnie powinny się poddać:
- osoby, u których doszło do znacznego obniżenia ostrości wzroku,
- osoby ze schorzeniami ogólnymi, w przebiegu których dochodzi do zmian na dnie oka: chorzy na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, choroby krwi (białaczka, niedokrwistość, czerwienica, skazy krwotoczne),
- chorzy po urazach głowy,
- cierpiący na zaburzenia równowagi lub z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego,
- ponadto wskazaniem do wykonania badania są zaburzenia widzenia barw, częste bóle głowy, ubytki w polu widzenia - centralne lub obwodowe, zez u dzieci.

Metody badania

W Polsce najpopularniejszą metodą wciąż pozostaje oftalmoskopia bezpośrednia, zwana też wziernikowaniem bezpośrednim.

Na czym polega to badanie? Najpierw lekarz musi rozszerzyć źrenicę pacjenta. W tym celu stosuje krople do oczu z atropiną. Następnie, używając oftalmoskopu (wziernika okulistycznego), wpuszcza przez źrenicę snop światła, który oświetla dno oka.

Dość często stosuje się również oftalmoskopię pośrednią. Do tego badania lekarz używa soczewki skupiającej o dużej sile. Jedną z najnowocześniejszych metod jest badanie za pomocą funduskamer Non-Mydriatic - w tym przypadku okulista przeprowadza diagnozę na podstawie kolorowego zdjęcia dna oka. W Polsce jednak jest to wciąż rzadka technologia.

Badania dna oka nie muszą być poprzedzone żadnymi dodatkowymi przygotowaniami, są bezbolesne i nieuciążliwe.

Uwaga!
Górna granica normy ciśnienia śródgałkowego wynosi 21 mmHg. Wartości większe są patologiczne i w większości przypadków mogą wskazywać na jaskrę - chorobę, która nieleczona może doprowadzić nawet do ślepoty.

autor: Bożena Stasiak zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: