WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się Dom jak termos. Budynek energooszczędny, czyli jaki

Dom jak termos. Budynek energooszczędny, czyli jaki

27.04.2017, godz. 00:00
Kupujemy dom energooszczędny. Ta inwestycja się zwróci
foto: SHUTTERSTOCK

Dom energooszczędny przypomina termos – ocieplone ściany, izolacja, ciepłe okna, drzwi, brak niedoróbek, przez które ucieka ciepło, duże przeszklenia od południa. Tak zbudowany dom pozwoli nam zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.

Nie wystarczy kupienie energooszczędnych materiałów budowlanych, ciepłych okien, drzwi czy bramy do garażu. Są one niezbędne, ale budowa domu energooszczędnego to cała filozofia.

Ważny odzysk ciepła

Określenie dom energooszczędny na dobre zagościło w terminologii związanej z branżą budowlaną. Co właściwie oznacza? Nie ma przepisów charakteryzujących dom energooszczędny. Przyjmuje się jednak, że taki dom powinien zużywać na cele grzewcze nie więcej niż 50-70 kWh/m²rok. Uzyskanie tak niskiego wskaźnika jest możliwe dzięki zastosowaniu różnych technologii budowlanych (bardzo ciepłe mogą być zarówno ściany jedno-, dwu-, jak i trójwarstwowe, a także domy drewniane) i nie jest zarezerwowane wyłącznie dla domów o nowoczesnej architekturze.

Standard energooszczędny może spełniać każdy nowo budowany dom o zwartej bryle. Jest jednak warunek – taki dom musi być wyposażony w system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego (czyli z rekuperacją).

Takie dom powinien mieć ocieplone i zaizolowane nie tylko ściany zewnętrzne, dach i podłogę, ale także pozostałe przegrody. Warto zrezygnować z piwnicy. Do takiego domu kupujemy okna o odpowiednim współczynniku przenikania ciepła – Uw może maksymalnie wynieść 1,1. Takie okna muszą być zainstalowane w odpowiedni, „ciepły" sposób. Nie zrobi tego nieprzeszkolony budowlaniec. Konieczne są odpowiednie drzwi wejściowe i drzwi do garażu.

Korzystaj ze słońca

Budowa domu energooszczędnego wiąże się z odpowiednim usytuowaniem budynku na działce – wejście i pomieszczenia gospodarcze powinny się znaleźć od strony północnej, od strony południowej i zachodniej zaś pokoje. Tam okna powinny być też większe, można zbudować ogród zimowy. Zapewni to zyski ciepła dzięki promieniowaniu słonecznemu. Na elewacji północnej liczbę i wielkość okien można ograniczyć do minimum. Zyski cieplne będą większe dzięki okno umieszczonym wysoko lub w dachu. Równie istotne są rozwiązania zapobiegające przegrzaniu pomieszczeń latem - rolety, okiennice, markizy, żaluzje.

Warto też zastosować rozwiązania, które sprzyjają akumulacji ciepła, na przykład kamienne ściany i podłogi – nagrzewają się w ciągu dnia i oddają ciepło nocą.

autor: Dagmara Kijanowska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: