WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się Dzień świętego Marcina 11 listopada. Kim był św. Marcin?

Dzień świętego Marcina 11 listopada. Kim był św. Marcin?

11.11.2016, godz. 13:00
rogale marcińskie
foto: EAST NEWS

11 listopada to Święto Niepodległości, ale to również dzień wspomnienia Św. Marcina. Tego dnia w Wielkopolsce tradycyjnie piecze się gęś i zajada rogalami marcińskimi. Kim był święty Marcin? Skąd wzięła się ta tradycja i dlaczego tego dnia jemy rogale marcińskie?

Św. Marcin był synem rzymskiego legionisty i gdy dorósł sam także został żołnierzem. Św. Marcin miał spotkać na swojej drodze ubogiego człowieka, który był prawie nagi. Podzielił się więc z nim płaszczem żołnierskim. Dlatego został patronem ubogich i żołnierzy. Inna z historii o św. Marcinie głosi, że gdy chciano nadać mu sakrę biskupią, on tego nie chciał. Ukrył się przed wysłannikiem papieża, ale jego kryjówkę zdradziła swoim gęganiem gęś. I dlatego w dniu św. Marcina pieczemy gęsi. A co z rogalami?

Skąd tradycja rogali marcińskich?

W dzień św. Marcina pieczone są rogale. Dlaczego? Legenda głosi, że gdy św. Marcin przejeżdżał przez Poznań na koniu, koń zgubił podkowę. Miejscowy piekarz znalazł ja i zachwycił się jej kształtem, zaczął więc piec rogale! Rogale marcińskie są robione z ciasta półfrancuskiego, wypełnione nadzieniem z białego maku z dodatkiem orzechów, rodzynek i migdałów.

Zobacz też: Izabella Łukomska-Pyżalska piecze ROGALE ŚWIĘTOMARCIŃSKIE [ZDJĘCIA]

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: