WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości dzieje się Dziś obchodzimy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

26.10.2016, godz. 12:35
Ogólnopolski Dzień Transplantacji
Ogólnopolski Dzień Transplantacji foto: EAST NEWS

Światowy Dzień Donacji i Transplantacji obchodzony jest każdego roku 26 października. Po raz pierwszy święto to obchodzono w 2005 roku. W tym dniu fundacje, stowarzyszenia pacjentów oraz inne organizacje działające na rzecz rozwoju polskiej transplantologii inicjują wiele akcji społeczno-edukacyjnych.

Światowy Dzień Donacji i Transplantacji obchodzimy dziś, 26 października. W tym roku już po raz 11 będziemy świętować ten dzień. Transplantacja, czyli przeszczepianie narządów z jednego ciała do drugiego, ratuje ludziom zdrowie i życie już od kilkudziesięciu lat. Pierwszy zabieg transplantacji został przeprowadzony w 1954 roku na świecie. Przeszczepiono wtedy nerkę w Stanach Zjednoczonych. W Polsce pierwsza transplantacja miała miejsce w 1966 roku.

Z roku na rok rośnie liczba  pacjentów, dla których przeszczep narządu jest jedyną szansą na zdrowie i życie. Niestety spada liczba dawców. Według danych Poltransplantu w poprzednim roku zgłoszono około 700 potencjalnych dawców narządów, czyli o 10 proc. mniej, niż w roku 2014.

Zobacz: Wrocław. Przeszczepili 50-latkowi palec ze stopy do ręki [ZDJĘCIA +18]

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: