Epidemia naszych czasów

2012-02-20 3:00

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest poważną dolegliwością dotyczącą głównie dzieci poniżej 5. roku życia i w wieku szkolnym.

Uznane jest za chorobę społeczną, która obniża jakość życia chorych i ich rodzin. Zazwyczaj może powodować poważne zaburzenia w rozwoju dziecka.

Wstrętne zmiany

Ciągły stres związany ze swędzącymi i krwawiącymi zmianami na skórze doprowadza chorych do izolacji, a nawet do depresji. Jest to schorzenie mające bezpośrednie podłoże alergiczne, pojawiające się głównie u 15-30 proc. dzieci i u 2-10 proc. dorosłych. Zachorowalność na AZS zwiększyła się wielokrotnie w ciągu ostatnich 30 lat. Obecnie zmaga się z nim co dziesiąty Polak, czyli ok. 3,8 miliona osób. AZS budzi wstręt ze względu na uporczywy świąd i zmiany zapalne skóry. Chorzy w miejscach publicznych spotykają się przejawami dyskryminacji.

Czym jest atopia

Atopowe zapalenie skóry uznane jest za chorobę o genetycznej predyspozycji i wieloczynnikowym uwarunkowaniu. U większości pacjentów następuje tzw. atopia, czyli "nadreaktywność" różnych narządów, np. śluzówki przewodu oddechowego, na czynniki drażniące. Wśród tych czynników możemy wyróżnić: alergeny pokarmowe (m.in.: mleko krowie, jaja kurze, czekoladę, owoce cytrusowe, pszenicę, orzeszki ziemne), alergeny powietrznopochodne (roztocza kurzu domowego), alergeny pyłków roślin i alergeny pochodzenia zwierzęcego (znajdują się w sierści i naskórku zwierząt). Niekorzystne działanie ma także klimat oraz czynniki emocjonalne.

Jak się objawia

Choroba objawia się poprzez świąd i zmiany skórne o charakterze przewlekłym. U niemowląt przybiera postać grudek zlokalizowanych na podudziach, policzkach, głowie, ramionach. U starszych dzieci najczęściej przyjmuje formę nadżerek i wysuszenia skóry na rękach, stopach i w okolicach nadgarstków. AZS przenosi się także na okolice twarzy, szyi.

Istotą choroby jest genetyczny defekt funkcji bariery naskórkowej, który powoduje suchość skóry. W efekcie jest ona skłonna do podrażnień pod wpływem różnych czynników chemicznych i nasilania świądu oraz stanu zapalnego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki