WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości dzieje się JAK zadbać o słuch? Gdy słyszymy coraz gorzej...

JAK zadbać o słuch? Gdy słyszymy coraz gorzej...

26.11.2011, godz. 02:00
Ucho
foto: EAST NEWS

Wydaje nam się, że słyszenie to oczywista część naszego życia. I tak jest do momentu, kiedy sami zaczynamy odczuwać, że z naszym słuchem zaczyna się dziać coś niedobrego. Na początku wydaje się, że nie słychać, bo ktoś mówi cicho i niewyraźnie albo że wokół jest hałaśliwie. Często więc nie jesteśmy świadomi tego, że słyszymy coraz gorzej.

Problem ubytku słuchu dotyczy już 3-4 mln Polaków! Najczęstszą przyczyną narastającego pogarszania się słuchu jest starzenie się organizmu. Stopień niedosłuchu może być bardzo zróżnicowany u osób w tym samym wieku. Częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet.

Niedosłuch czuciowo-nerwowy, określany również mianem niedosłuchu starczego, powodowany jest pogorszeniem czynności komórek włoskowatych narządu spiralnego ślimaka, będącego częścią ucha wewnętrznego. Komórki te, pod wpływem dźwięków, wytwarzają impulsy elektryczne, które są następnie przewodzone do mózgu, gdzie ulegają dalszemu przetworzeniu. Do uszkodzenia komórek włoskowatych może dojść również na skutek urazu lub nadmiernego hałasu.

W każdym wieku

Z kolei niedosłuch występujący w momencie urodzenia może być spowodowany chorobami wrodzonymi i dziedzicznymi. Może być skutkiem chorób występujących u matki w okresie ciąży (np. różyczka) lub leków przez nią przyjmowanych. U niemowląt niedosłuch jest podejrzewany, gdy nie reagują one na dźwięki. U dzieci, gdy do drugiego roku życia nie zaczynają mówić.

Niedosłuch u dzieci może być spowodowany przez wiele chorób wieku dziecięcego. Najczęściej są to powtarzające się zapalenia ucha środkowego, rzadziej powikłania ospy wietrznej, świnki lub odry. Nieleczony niedosłuch może być przyczyną opóźnienia mowy, trudności w czytaniu, zaburzeń w zachowaniu i trudności w nauce.

Stopniowe pogarszanie się słuchu w wieku 20-40 lat może być spowodowane otosklerozą, której przyczyną jest zwyrodnienie kosteczek słuchowych. Pogorszenie słuchu może mieć przejściowy charakter, jako skutek niepożądanych objawów niektórych leków.

Nie bój się aparatu

Większość ubytków słuchu może zostać skorygowana dzięki noszeniu aparatów słuchowych. Wiele osób wciąż uważa, że to ostateczność, głównie dlatego, że aparaty, ich zdaniem, są brzydkie i kłopotliwe w użytkowaniu. Jednak dzisiejsze rozwiązania to małe, estetyczne, w pełni zautomatyzowane, dyskretne i bardzo skuteczne aparaty. Właściwie to zminiaturyzowane komputery, o olbrzymich możliwościach przetwarzania dźwięków. Te najnowocześniejsze dostosowują się automatycznie do otoczenia słuchowego użytkownika i pozwalają na bezprzewodowe łączenie z telefonami komórkowymi oraz innymi urządzeniami audio. Aparaty występują w różnych kształtach, rozmiarach, odcieniach. Każdy może wybrać coś dla siebie. Badania dowodzą, że osoby z niedosłuchem korzystające z aparatów słuchowych są w lepszej formie psychicznej i fizycznej. Warto też mieć na uwadze, że niedosłuch to problem nie tylko osoby słabo słyszącej, ale także jej rodziny i przyjaciół.

Sprawdź swój słuch

1. Wydaje ci się, że inni mówią niewyraźnie?

2. Dużo wysiłku sprawia ci słuchanie, gdy ktoś mówi lub szepcze?

3. Musisz obserwować ruch warg rozmówcy, by podążać za rozmową?

4. Sprawia ci trudność słyszenie, gdy ktoś woła cię z tyłu lub z innego pomieszczenia?

5. Sprawia ci trudność nadążanie za treścią rozmowy podczas spotkań czy w czasie wykładu?

6. Włączasz radio lub telewizor głośniej niż inni?

7. Rozmowa przez telefon sprawia ci trudność?

8. Umyka ci treść dialogów podczas spektaklu w teatrze lub seansu w kinie?

9. Masz trudności z rozumieniem mowy w głośnym otoczeniu, np. w restauracji czy samochodzie?

10. Jesteś bardziej zamknięty w sobie i cichy podczas spotkań z przyjaciółmi?

11. Twoja rodzina, przyjaciele lub współpracownicy często muszą powtarzać to, co do ciebie mówią?

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na niektóre z tych pytań, powinieneś udać się do lekarza laryngologa, audiologa lub protetyka słuchu.

autor: Bożena Stasiak zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: