WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV

Gimnastyka seniora

28.06.2010, godz. 15:00
Gimnastyka seniora
foto: Brak agencji
Większość specjalistów uważa, że aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie także dla zdrowia psychicznego.

Jesień życia jest nierozerwalnie związana z licznymi dolegliwościami. Często nie ma innej rady, jak przyjąć to po prostu do wiadomości. Warto jednak pamiętać, że na wiele dolegliwości lek mamy niemal w zasięgu ręki. Ruch i wysiłek fizyczny to znakomite, naturalne wsparcie dla naszego zdrowia.

Ćwicz codziennie

We wszelkich ćwiczeniach najważniejsza jest systematyczność. Trzeba jednak uważać, by nie przeforsować organizmu. Dlatego zanim rozpoczniemy ćwiczenia, warto się udać po konsultacje do specjalisty. Najlepiej spytać o to swojego lekarza, który poleci odpowiednią osobę.

Szczególnie ważne są ćwiczenia w przypadku osób cierpiących na cukrzycę. To schorzenie jest dość powszechne. Jak twierdzą naukowcy, regularny wysiłek fizyczny jest komplementarny do terapii farmakologicznej. W czasie wysiłku glikogen przetwarza się w glukozę, a ta spala się, uwalniając energię niezbędną dla skurczu mięśni. Po zakończeniu wysiłku nadmiar glukozy ulega ponownie przemianie w glikogen. Toteż po skończonym wysiłku poziom cukru u osób chorych na cukrzycę, jak też i u zdrowych, wyraźnie się zmniejsza.

W grupie raźniej

Wiele osób ma problem z tym, by samemu się zmobilizować do regularnych ćwiczeń w domu. Dla takich osób najlepszym rozwiązaniem będzie zapisanie się na odpowiednie zajęcia grupowe. Oferta dostępna na rynku jest bardzo duża. Zajęcia organizowane są zarówno przez osiedlowe kluby, jak i kluby seniora. Wybór rodzajów zajęć jest duży. Można się zapisać np. na aerobik czy callanetics. Bardzo wiele osób chwali sobie także zajęcia z tai chi oraz jogi. Wymarzonym wręcz sportem dla seniorów jest gimnastyka w wodzie. Dzięki niej ćwiczy się mięśnie, nie obciążając stawów. Gimnastyka ta jest łagodna dla kręgosłupa. Jest też idealnym rozwiązaniem dla osób z nadwagą i otyłością, a także chorobami kości i artretyzmem.

Typowa gimnastyka na okres wakacyjny to pilates i fit ball. Fit ball, czyli gimnastyka z wykorzystaniem specjalnych piłek, wzmacnia mięśnie i poprawia ogólną kondycję. Nie są to zajęcia bardzo męczące, raczej relaksujące i sprzyjające wyciszeniu. Fit ball to także znakomity trening rozciągający. Korzyści ciału i psychice przynosi również pilates. Podczas ćwiczeń dużą uwagę przywiązuje się do oddechu, co sprzyja odprężeniu. Pilates polecany jest dla osób chcących wzmocnić mięśnie. Ćwiczenia sprzyjają także rozluźnieniu ramion, palców, barków - czyli tych części ciała, które źle znoszą czas spędzany w pozycji siedzącej.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: