GRZYBY HALUCYNOGENNE - działanie, objawy. PORADNIK RODZICA: Co powinieneś wiedzieć o narkotykach

2011-07-13 13:44

Spośród wielu narkotyków jednym z bardziej dostępnych są grzyby halucynogenne. Jak działają i jak je rozpoznać? Jakie zagrożenia niesie ich spożywanie? W PORADNIKU RODZICA na temat narkotyków znajdziecie odpowiedzi na te pytania.

GRZYBY HALUCYNOGENNE - Muchomor czerwony (Amanita muscaria), Psylocybina (Psylocyble mexicana), Łysiczka lancetowata (Psylocyble semilanceata)

OPIS, działanie:

Trzy najbardziej znane rodzaje grzybów halucynogennych zawierają substancje psychoaktywne. Spożycie 30 sztuk świeżej Łysiczki powoduje halucynacje, a psylocybina działa podobnie do LSD. To mały brązowy grzybek na cienkiej nóżce ze stożkowatym kapeluszem. Powoduje także zwiekszenie wrazliwości słuchowej i wzrokowej oraz brak kontaktu z otoczeniem. Muchomor czerwony w Polsce jest niejadalny, trujący. W innych regionach, szczególnie na północy (np. na Syberii) używany jako środek halucynogenny.

OBJAWY zażycia grzybów halucynogennych:

- stan psychiczny: od spokojnego i nieobecnego po rozdrażnienie i wściekłość
- wrażliwe zmysły, szczególnie słuch i wzrok: normalne przedmioty stają się zbyt duże, zwykłe oświetlenie staje się nie do zniesienia
- gadatliwość, wesoły nastrój
- prowadzenie rozmów z wyimaginowanymi osobami

Patrz też: Narkotyki - PORADNIK RODZICA. SPIS artykułów

Niebezpieczeństwa związane z zażywaniem grzybów halucynogennych: używanie tych środków stanowi zagrożenie dla rozwoju psychicznego, może prowadzić do rozwinięcia depresji lub paranoi. Zagrożeniem związanym z jedzeniem muchomora czerwonego jest możliwość pomyłki prowadzącej do zjedzenia innego muchomora, co spowoduje smierć. Grzyby sa toksyczne, więc ich zażywanie niszczy także nerki i wątrobę.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki