WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości dzieje się ILE MOŻNA przechowywać PRODUKTY W ZAMRAŻARCE - jak długo ważne są mrożonki

ILE MOŻNA przechowywać PRODUKTY W ZAMRAŻARCE - jak długo ważne są mrożonki

03.11.2011, godz. 19:20
Jak nie zatruć się mrożonką
foto:

Mrozić można prawie wszystko - mięso, warzywa czy chleb. Produkty, które się do tego nie nadają, to np. jajka, majonez, banany, soki i sałata. - Trzeba tylko pamiętać o kilku prostych zasadach - mówi dr Andrzej Janicki z Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW. - Przede wszystkim temperatura w zamrażarce nie powinna być wyższa niż minus 18 stopni Celsjusza.

Dr Andrzej Janicki, Wydział Nauk o Żywieniu SGGW:

- Trzeba pamiętać, że ugotowane potrawy gorzej się przechowują niż produkty surowe. Zamrożone świeże mięso może leżeć w zamrażalniku nawet pół roku, a ugotowane najwyżej miesiąc. Niebezpieczne są wahania temperatury, dlatego nie wolno żywności ponownie zamrażać.

Jak długo można mrozić

* wołowina i cielęcina do 8 miesięcy

* wieprzowina do 6 miesięcy

* mięso mielone do 2 miesięcy

* schabowe, gulasz do 6 miesięcy

* mięso drobiowe ryby morskie

* do 3-4 miesięcy ryby słodkowodne

* do 5-6 miesięcy owoce

* do 3-6 miesięcy warzywa - twarde, korzeniowe

* do 12 miesięcy warzywa miękkie

- Zwykle kupuję większą ilość mięsa na zapas i je mrożę. Staram się jednak nie trzymać jedzenia w zamrażarce dłużej niż dwa miesiące - mówi. Dorota Czyżewska (35 l.) z Jeżewa Starego (woj. podlaskie).

Tymczasem mięso, jak zaznacza nasz ekspert, w zależności od gatunku możemy trzymać w zamrażarce od miesiąca do 6 miesięcy. Najkrócej przechowujemy mięso drobiowe, bo zawiera dużo tzw. tłuszczów nienasyconych, które łatwo się utleniają.

Jeśli mrozimy dziczyznę, to mięso z dzika, sarny czy zająca może leżeć w zamrażalniku nawet pół roku, ale z dzikiego ptactwa najwyżej 2 miesiące. Kiełbasa jest dobra nawet po 6 miesiącach, ale ryby mrozimy przez krótki czas, bo mają dużo tłuszczów nienasyconych podatnych na utlenianie (dłużej tłuste, morskie, krócej słodkowodne). Do mrożenia doskonale natomiast nadają się warzywa i owoce, które zachowują witaminy. Doskonale przechowuje się też świeże zamrożone pieczywo.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: