WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości dzieje się Ile trwa żałoba, kiedy zniknie smutek po śmierci

Ile trwa żałoba, kiedy zniknie smutek po śmierci

13.04.2010, godz. 14:09
Świat w żałobie
foto: Brak agencji
Ból po stracie kogoś bliskiego staje się uzdrawiający wtedy, gdy całe spektrum intensywnych uczuć prowadzi powoli i stopniowo, ku równowadze wewnętrznej. Przeważnie po roku (rzadko szybciej), choć bywa, że dopiero po kilku latach, żałoba osiąga swój kres. Nie oznacza to jednak, że łzy, ból i tęsknota nigdy już nie powrócą. Powrócą nieraz.

Będą jednak coraz mniej przeszkadzać w normalnym życiu. Ten czas jest potrzebny po to, by człowiek zaadaptował się do nowej sytuacji. Żałoba, w pewnym sensie, pomaga mu przyjąć nową tożsamość: staje się kimś innym, niż był dotychczas – a więc jego życie też będzie już wyglądać inaczej.

Śmierć jednego człowieka narusza równowagę nie tylko najbliższych mu osób, ale też rodziny jako całości. Nagle zmieniają się jej sposoby spędzania wspólnego czasu, a niekiedy i wierzenia, wartości czy nawyki.

W ich miejsce pojawia się natomiast większa troska o siebie nawzajem. Strata bliskiego ma ogromny wpływ na zmiany w zachowaniu członków rodziny. Jednoczy ich. Zmieniają się relacje rodziców z dziećmi, ale także umacniają się więzi rodzeństwa. Potrzebują oni bowiem wzajemnego wsparcia, częstszego przebywania ze sobą, znacznie więcej rozmów. Mówienie o cierpieniu ułatwia im zachowanie poczucia ciągłości życia rodzinnego.

Przeczytaj koniecznie:

autor: poradnikzdrowie.pl zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: