WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się Jad kiełbasiany - jakie są objawy zatrucia, czym grozi zakażenie

Jad kiełbasiany - jakie są objawy zatrucia, czym grozi zakażenie

21.07.2010, godz. 11:17
Ból głowy
foto: Brak agencji
Jad kiełbasiany jest bardzo niebezpieczną toksyną, jeśli dostanie się do ciała drogą pokarmową. W ciągu 18 godzin od zatrucia powoduje objawy takie jak zawroty głowy, podwójne widzenie, opadanie powiek, trudności w mówieniu, ślinotok.

Przeczytaj koniecznie: Jak uniknąć zatruć pokarmowych

Jad kiełbasiany to niebezpieczna toksyna produkowana przez bytujące w ziemi laseczki Clostridium Botulinum. Jeśli produkty spożywcze zostaną tą ziemią zanieczyszczone, laseczki będą się namnażać i zaczną produkować jad kiełbasiany (botulinowy). Zazwyczaj zakażamy się nim, jedząc konserwy (również jarzynowe) oraz mięso wędzone i peklowane.

Objawy to: po 18 godzinach pojawiają się zawroty głowy, podwójne widzenie, opadanie powiek, trudności w mówieniu, ślinotok. Nudności, wymioty są raczej rzadkie.

Jak się chronić:
- Sprawdzaj termin przydatności konserw do spożycia i przechowuj je zgodnie z zaleceniami producenta. Wyrzucaj te z wybrzuszonymi wieczkami i te, które syczą w trakcie otwierania.
- Wąchaj potrawy - skażone jadem często pachną zjełczałym tłuszczem.
- Przygotowując przetwory, zachowaj idealną czystość i wszystko pasteryzuj.
- Do krojenia składników używaj wyłącznie szklanych desek. Po zakończeniu prac koniecznie je wyparz.

Jak się leczyć: nie lecz się sam! Jak najszybciej zgłoś się do lekarza, by podał antybotulinową surowicę. Jeśli pomoc nie nadejdzie na czas, może nastąpić zgon.

autor: poradnikzdrowie.pl zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: