WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości dzieje się Jak dbać o storczyki

Jak dbać o storczyki

15.09.2010, godz. 15:00
Jak dbać o storczyki
foto: Brak agencji
Storczyki to rośliny rosnące w tropikach. Są więc przyzwyczajone do dużej wilgotności powietrza.

Gatunki azjatyckie, które można kupić w naszych kwiaciarniach, w naturze rosną w klimacie bardzo ciepłym i wilgotnym, zwykle w lasach deszczowych, w których światło nie pada na nie bezpośrednio, ale po przedarciu się przez liście innych roślin.

Nie jest więc dobrze, jeśli doniczka z naszym domowym storczykiem stoi na parapecie, na który pada ostre światło. Latem doniczkowe storczyki możemy wystawiać do ogrodu, ale musimy pamiętać o tym, żeby padające na nie promienie słońca były rozproszone. Ustawmy więc storczyki np. pod rozłożystym drzewem. Drugą ważną sprawą jest to, że storczyki źle znoszą temperatury niższe niż 15 stopni Celsjusza, chłodne noce pod koniec sierpnia powinny więc już spędzić w domu.

Podlewaj jak ulewa

Trudno zapewnić storczykom idealną wilgotność powietrza, nie zamieniając domu w saunę. Namiastką dżungli niech więc będzie częste zraszanie liści przez cały rok. Używajmy "mgielnego" rozpylacza, tak aby krople wody padające na liście były jak najmniejsze i by nie spływały.

Storczyki nie lubią stać w wodzie. Podlewajmy je według zasady: raz, a porządnie i dopiero po lekkim przeschnięciu podłoża. W ten sposób damy storczykowi namiastkę tropikalnej ulewy, po której przyjdzie mu - jak w naturze - poczekać na kolejny deszcz.

Wodę do podlewania storczyków trzeba przegotować, wystudzić i zakwasić sokiem z cytryny lub kwaskiem cytrynowym. Ziemię do storczyków najlepiej kupić w sklepie ogrodniczym. Możemy ją też przygotować sami, mieszając w równych częściach kwaśny torf, keramzyt, węgiel drzewny i korę sosnową. Wszystkie składniki powinny być drobno zmielone lub rozdrobnione.

Mało nawozu

Storczyki należy nawozić (co czwarte podlewanie) specjalnym nawozem przeznaczonym dla tych roślin. Przenawożony storczyk szybko marnieje, lepiej więc zachować umiar i stosować np. pół dawki zalecanej na opakowaniu.

Storczyki można przesadzać nie częściej niż co 2 lata, ale nigdy podczas kwitnienia. Po przesadzeniu storczyka nie można podlewać. Pierwszy raz robimy to dopiero po 7-8 dniach. Trzeba natomiast zraszać w tym czasie ich liście.

Gdy kwiaty przekwitną, obcinamy łodygę nad trzecim oczkiem, licząc od dołu.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: