WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości dzieje się Jak leczyć infekcje górnych dróg oddechowych. Smog szkodzi

Jak leczyć infekcje górnych dróg oddechowych. Smog szkodzi

15.03.2017, godz. 00:00
Zadbaj o zdrowie 15 03
foto: SHUTTERSTOCK

Zanieczyszczone powietrze przyczynia się do wzrostu liczby zachorowań na wiele schorzeń. Wyjątkowo niekorzystnie działa na nasze drogi oddechowe. Niszczy zdolności obronne organizmu i ułatwia zadanie szkodliwym wirusom i bakteriom. W złagodzeniu dolegliwości pomocne są preparaty odkażające i łagodzące stany zapalne.

Do atmosfery przenika wiele groźnych dla człowieka zanieczyszczeń, m.in. pyły, dwutlenek siarki, tlenki azotu i węgla, rakotwórczy benzopiren. Wdychanie ich, nawet przy niezbyt wysokich stężeniach, sprzyja chorobom układu oddechowego, zwiększa ryzyko alergii. Natomiast negatywne skutki długotrwałego wdychania toksycznego powietrza o dużej zawartości szkodliwych substancji prowadzi do astmy, choroby obturacyjnej płuc, przewlekłego zapalenia oskrzeli. Często też powoduje podrażnienie gardła.

Jak się chronić

Podczas alertów smogowych trzeba ograniczyć do minimum przebywanie na zewnątrz. Dotyczy to przede wszystkim dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych i chorych na astmę, alergie, z dolegliwościami układu krążenia. Nawet osoby młode i zdrowe powinny w tym okresie zrezygnować z biegania, jeżdżenia na rowerze i wszelkiego wysiłku na powietrzu, który powoduje, że wdychamy więcej toksyn. Kiedy jesteśmy na ulicy, oddychajmy przez nos – to naturalny filtr powietrza, a najlepiej zaopatrzmy się w maseczkę przeciwpyłową.

Broń na infekcje

Ból gardła i zatok, męczący katar i kaszel, często gorączka – to typowe objawy zapalenia górnych dróg oddechowych. Jest ona spowodowana przez infekcje wirusowe lub czasem bakteryjne. Najczęściej choroba dopada nas, gdy mamy obniżoną odporność, a tak się dzieje przy długotrwałym kontakcie ze smogiem. Jest on szczególnie groźny dla małych dzieci i seniorów, u których infekcja zwykle przebiega poważniej. Wirusowe infekcje górnych dróg oddechowych leczymy zazwyczaj objawowo. Jeśli temperatura ciała jest podwyższona,  podajemy leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Wszelkim infekcjom towarzyszy zwykle katar  i  kłopoty z gardłem: pieczenie, drapanie, trudności w przełykaniu. Z bólem gardła doskonale radzą sobie specjalne aerozole o działaniu odkażającym, przeciwzapalnym i znieczulającym. Produkty w sprayu mają tę zaletę, że działają bezpośrednio na miejsce podania. Dołączona do niego wydłużona końcówka aplikatora pozwala rozpylić lek bezpośrednio w miejsce, gdzie toczy się stan zapalny. Zawarte w aerozolu substancje antyseptyczne, nawilżające i znieczulające szybko przenikają przez błonę śluzową, gromadzą się w chorych tkankach  i błyskawicznie przynoszą ulgę. Łatwo też zastosować je u dzieci.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: