Jak nauczyć dziecko mówić

2010-06-15 6:00

Maluch intensywnie się uczy. Możesz zrobić wiele, by ułatwić mu wypowiedzenie pierwszych słów.

Pamiętaj, że ucho twojej pociechy pracuje po narodzeniu pełną parą. Ono trenuje jeszcze u mamy w brzuchu, kiedy to ok. 5 miesiąca ciąży zaczyna reagować na dźwięki, a nawet identyfikuje głos mamy.
Trening ten trzeba kontynuować, mówiąc do maluszka, bo od początku prawidłowo usłyszane przez dziecko dźwięki nigdy nie zostaną wadliwie opanowane w późniejszym rozwoju mowy!

Próba głosu

Pierwsza faza rozwoju mowy to okres od 1. do 6. miesiąca życia. Pierwszym komunikatem między mamą a dzieckiem jest jego krzyk i płacz. Już w tych nieartykułowanych dźwiękach słyszysz, jak brzmią samogłoski a, u, e. W 2.–3. miesiącu życia dziecko wydaje już bardziej wyraziste dźwięki zwane głużeniem. Przybierają akustyczną postać głoski g,g,g,g, agg, uuu, eee.

Uwaga: przez etap głużenia przechodzą wszystkie dzieci, nawet niesłyszące. Dlatego jeśli dziecko milknie po 3. miesiącu życia, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem audiologiem, który sprawdzi słuch malucha. Sama w warunkach domowych możesz sprawdzić, czy dziecko odwraca główkę w kierunku dźwięku.

W okresie głużenia baw się z dzieckiem, naśladując je i rozwijając jego mowę dźwiękami, które na razie są nieartykułowane.

Starsze niemowlę potrafi już nucić sobie z mamą do snu: a,a,a, e,e,e. Taka zabawa samogłoskami umożliwia dziecku bezpośrednią obserwację ruchu warg i mimiki twarzy matki. Czasem podczas takiej "rozmowy" dziecko próbuje wkładać rączkę do buzi mamy - to dlatego, że chce dokładniej poznać za pomocą dotyku wydawane przez nią dźwięki. Oczywiście należy umożliwić to dziecku, gdyż odbiera ono dźwięk nie tylko za pomocą słuchu, ale także dzięki przewodnictwu kostnemu. Silnie unerwione paluszki rąk poprzez dotyk właściwie "odczytają" nawet najtrudniejsze dźwięki i poprawnie zarejestrują je w korze mózgowej.

Czytaj więcej na

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki