Jak płacić mniej za prąd i ciepło?

2014-11-07 1:00

Statystyczna polska rodzina wydaje ponad jedną trzecią domowego budżetu na opłaty związane z życiem i energią. Niestety ten koszt nie będzie maleć. Dlatego w obliczu rosnących cen prądu warto postawić na jego własną produkcję. Wybór oszczędnych i ekologicznych rozwiązań jest szeroki. Jednym z nich jest fotowoltaika. Eksperci z Fundacji BOŚ podpowiadają, jak zostać Prosumentem, stworzyć własną mikroinstalację i zaoszczędzić nawet 2 tys. złotych w skali roku. Projekt jest wspierany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W Polsce za kluczową barierę rozwoju OZE uchodzą koszty, ale prawdziwym ograniczeniem jest niewiedza. Z prze-prowadzonych w ramach kampanii „Postaw na słońce" badań wynika, że aż 98 proc. Polaków nie ma pojęcia, co kryje się pod słowem „Prosument", a aż dwie trzecie z nas nie wie, czym są Odnawialne Źródła Energii (OZE).

– Nie wiemy gdzie szukać dofinansowania na mikroinstalacje wykorzystujące energię odnawialną – zauważa Barbara Lewicka-Kłoszewska, ekolog i wiceprezes Fundacji Banku Ochrony Środowiska. Warto zatem podkreślić, że decydując się na instalacje prosumenckie tj.: moduły fotowoltaiczne, pompy ciepła, biomasę, kolektory słoneczne, małe elektrownie wiatrowe, czy mikrokogeneracjęmożemy skorzystać z dotacji udzielanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). 

Decydując się na instalacje prosumenckie możemy skorzystać z preferencyjnych pożyczek udzielanych łącznie z dotacją. Maksymalna wysokość dofinansowania w formie pożyczki łącznie z dotacją może wynieść do 100% kosztów kwalifikowanych instalacji, w tym maksymalna wysokość dotacji może wynieść nawet do 40% dofinansowania. Beneficjentem programu mogą zostać osoby fizyczne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki. Szczegółowe informacje nt. programu PROSUMENT możemy znaleźć pod adresem – www.nfosigw.gov.pl.


Z wyliczeń Ekspertów z Politechniki Warszawskiej wynika, że czteroosobowe gospodarstwo domowe, które za-inwestowało w system fotowoltaiczny o mocy 5 kWp może obniżyć roczny rachunek za energię z 2475 zł aż do 275 zł! Koszt tej inwestycji zwróci się po około 8-10 latach w zależności od ilości zużytej energii elektrycznej, dostępnych dofinansowań itp.

Po tym czasie możemy śmiało już tylko oszczędzać. A nie mało, bo ponad 2 tys. zł rocznie. Aby ułatwić prognozę oszczędności, w ramach kampanii „Postaw na Słońce" Fundacja BOŚ przygotowała sześć specjalnych kalkulatorów, które wyliczą zużycie energii elektrycznej, emisję CO2 oraz jego kompensację, dobór paneli fotowoltaicznych i efekt ekonomiczny przedsięwzięcia.

Informacje jak podłączyć mikroinstalację OZE, ale też wiele materiałów edukacyjnych, linków i filmów po¬święconych odnawialnym źródłom energii, a w szczególności fotowoltaice można znaleźć na stronie: www.postawnaslonce.pl

 



Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki