WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości dzieje się Jak przyspieszyć gojenie się ran. Przynieś sobie ulgę

Jak przyspieszyć gojenie się ran. Przynieś sobie ulgę

15.03.2017, godz. 00:00
Zadbaj o zdrowie 15 03
foto: SHUTTERSTOCK

Oparzenie, odleżyny, zainfekowane rany mogą goić się bardzo długo. Czasami nie tylko warstwa skóry, ale również tkanka podskórna. Gdy proces gojenia trwa dłużej niż dwa tygodnie, trzeba skonsultować się z lekarzem. Wcześniej jednak można spróbować sobie pomóc, odpowiednio dbając o ranę.

Przede wszystkim należy zadbać o dokładne oczyszczenie rany, bo wówczas goi się ona szybciej. Najlepszym do tego środkiem jest zwykły roztwór soli fizjologicznej. W celu odkażenia rany można użyć specjalnego płynu odkażającego (najlepiej w sprayu), który nie drażni rany i błon śluzowych. 
Cel regeneracja


Potem nakładamy opatrunek. Zakażoną ranę najlepiej przykryć odkażającym opatrunkiem zawierającym srebro. Bardzo dobre są opatrunki hydrożelowe, utrzymują wysoką wilgotność, pozwalają na rozrost komórek i leczenie, mają także właściwości oczyszczające, powodując uwodnienie tkanki martwiczej. Klasyczny opatrunek zastępują obecnie tzw. hydrokoloidy, które stwarzają optymalne warunki do gojenia się ran. Zapewniają odpowiednią wilgotność dla ran suchych, pochłaniają nadmierny wysięk z ran mokrych,. Przyspieszają odbudowę tkanki. Mogą być stosowane na rany głębokie – odleżyny, owrzodzenia, jednak nie nadają się do ran ropiejących.


Gdy wda się infekcja
Wówczas najlepiej sięgnąć po tzw. dekstranometry. Są zbudowane z polisacharydów o właściwościach hydrofilnych (łatwo łączą się z wodą). Pochłaniają nadmiar wysięku, zapobiegając jednocześnie maceracji okolicznych tkanek, ale mimo to powodują prawidłowe nawilżenie rany. Mogą pochłonąć 30 razy więcej wysięku niż same ważą.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: