Popularne grzyby jadalne rurkowate

i

Autor: Shutterstock Koźlarz babka – kapelusz ma 5–20 cm, jest miękki, poduszkowaty, szarobrązowy (w różnych odcieniach), osadzony na wysokim, twardym trzonie. Spód z rurkami, szarobiały. Trzon biały z ciemnymi łuseczkami, szorstki.

Jak rozpoznać jadalne grzyby?

2017-09-29 12:33

O czym trzeba pamiętać zbierając grzyby? Które są jadalne, które są niejadalne, a które trujące? Sprawdź, jak bezpiecznie zbierać grzyby w lasach oraz które z nich są najbardziej popularne.

W polskich lasach trwa szaleństwo grzybobrania i jak co roku wielu grzybiarzy amatorów zadaje sobie bardzo ważne pytanie: Czy ten grzyb jest jadalny? Paradoksalnie odpowiedź jest prosta. Niedoświadczeni amatorzy zbierania i jedzenia grzybów powinni się kierować jedną podstawową zasadą: Grzyby jadalne to te, które pod kapeluszem mają rurki a nie blaszki! To duże uogólnienie (występują też grzyby jadalne z blaszkami pod kapeluszem), ale tylko w ten sposób minimalizujemy ryzyko zatrucia praktycznie do zera.

Jedynym wyjątkiem wśród grzybów rurkowych jest borowik szatański zwany też gożkowcem. Sposobem na rozpoznanie tego wyjątkowo niesmacznego grzyba jest kolor spodu kapelusza (jest lekko różowy) oraz smak. Dobrym sposobem na rozpoznanie "szatana" jest polizanie rozciętej nogi grzyba - właściwie od razu poczujemy w ustach gorycz. Warto przy tej okazji dodać, że borowik szatański jest grzybem niejadalnym, a nie trującym.

Oto najpopularniejsze grzyby które występują w polskich lasach:

Borowik szlachetny – ma duży, mięsisty kapelusz. Kapelusz brązowy, spód kapelusza lekko żółty. Smakowicie pachnie i świetnie smakuje. Rośnie pod świerkami, sosnami, bukami i dębami.

Podgrzybek brunatny – duży, ciemnobrązowy kapelusz, który od spodu ma żółtawy odcień. Ma dość gruby, walcowaty trzon. Rośnie najczęściej pod sosnami.

Maślak zwyczajny – kapelusz brązowy, szeroki pokryty lepką skórką. Trzon grzyba jest niski i jasnożółty. Można go spotkać pod modrzewiami.

Koźlarz czerwony – ma pomarańczowy i gładki kapelusz, a od spodu lekko szary. Trzon grzyba jest biały w brązowe łuski. Występuje pod osikami.

Kurka  (Pieprznik jadalny) - żółty kapelusz, czasem jasnopomarańczowy. Starsze mają kształt lejkowaty i postrzępione brzegi kapelusza, u młodych jest on podwinięty. Rośnie pod sosnami, świerkami, dębami, a także bukami i grabami.

Opieńka miodowa - ma żółtawobrązowy płaski kapelusz pokryty niewielkimi, nieco ciemniejszymi, lekko odstającymi łuseczkami. Trzonie smukły w kolorze miodowym z białawym pierścieniem.

Mleczaj rydz – kapelusz wklęsły lub lejkowaty, pomarańczowy z ciemnymi smugami. Można go spotkać pod sosnami.

Sprawdź: Gdzie rosną GRZYBY? Gdzie zbierać grzyby? SEZON W PEŁNI!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki