WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości dzieje się Jak się ubrać NA POGRZEB - czy trzeba się ubrać NA CZARNO

Jak się ubrać NA POGRZEB - czy trzeba się ubrać NA CZARNO

08.11.2011, godz. 11:18
Jak się ubrać NA POGRZEB - czy trzeba się ubrać NA CZARNO
foto: EAST NEWS

Czy na pogrzeb trzeba się ubrać koniecznie na czarno? Czerń na pewno powinna założyć najbliższa rodzina zmarłego. Panie powinny pamiętać o odpowiedniej długości spódnicy oraz przykryciu ramion, a panowie o ciemnym krawacie. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć idąc na pogrzeb?

Jakie kolory obowiązują na pogrzebie?

Czerń to kolor dla najbliższej rodziny, w krajach chrześcijańskich jest to kolor żałoby. Pozostali mogą przybyć w innej kolorystyce - najważniejsze jest to, aby była stonowana. Mogą to być odcienie szarości, ciemny fiolet, granat i brąz.

Strojem wyrażamy szacunek do zmarłego

Panie powinny pamiętać o długości spódnicy - nie może być przed kolano, krótkie spódnice nie będa stosowne na taka okazję. Jeżeli pogrzeb odbywa się latem i jest gorąco - trzeba pamietać o nakryciu ramion, nie powinno się wchodzic o kościoła i uczestniczyć w pogrzebie w roznegliżowanym stroju. Dobrze jest nakryć ramiona ciemnym szalem bądź załozyć cienki żakiet w kolorach wymienionych wyżej. Kobiety nie powinny tez przesadzać z biżuterią.

Panowie powini założyć na pogrzeb garnitur. Najlepiej czarny, ale jeżeli tekiego nie mamy, to może być granatowy bądź grafitowy. Krawat również czarny, (ewentualnie granatowy) koszula może być biała. Strój powinien być elegancki i skromny.

Jak ubrać na pogrzeb dziecko?

Dzieci wystarczy ubrać w ciemne kolory, czerń będzie najbardziej uniwersalna i nie bedziemy musieli kombinować co do czego pasuje. Proste długie spodenki i ciemny sweterek lub marynarka dla chłopców, natomiast prosta sukienka lub spódniczka i bluzka, na którą nałożymy sweterek będą odpowiednim strojem. Ozdoby takie jak kokardki, błyszczące spinki i opaski do włosów - nie są potrzebne.

Jeżeli pogoda jest pochumrna i spodziewamy się deszczu - nalezy zabrać ze sobą parasol, również czarny, granatowy, szary lub brązowy. Nie powinien odbiegać od naszego stroju.

autor: oprac. Emilia Wiśniewska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: